شستن صورت بعد از بوتاکس

شستن صورت بعد از بوتاکس باید چگونه انجام شود؟

شستن صورت بعد از بوتاکس از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند در نتیجه نهایی شما از تزریق بسیار تاثیرگذار باشد. در واقع تزریق بوتاکس یکی از روش‌های زیبایی می‌باشد که امروزه به دلایل مختلف با استقبال شمار زیادی از افراد مواجه شده است. داروی بوتاکس یک ماده بر پایه سم باکتری می‌باشد که در زمینه آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود و با سرنگ‌های مخصوص به قسمت‌های مورد نظر در پوست افراد داوطلب تزریق می‌شود و به طور موقت عضلات صورت و بدن را فلج می‌کند.

تزریق بوتاکس در واقع یک نوروتوکسین است که توسط باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم (Clostridium botulinum) تولید می‌شود و تزریق آن از نظر سازمان جهانی دارو (FDA) بی‌خطر است. در این تزریق از مقدار کم و رقیق سم بوتولینوم برای جلوگیری از انقباض عضلات و در نهایت به نرم شدن و از بین رفتن چین و چروک پوست و یا درمان برخی بیماری‌ها مثل میگرن کمک می‌کند.

بیشتر متقاضیان این روش، خانم‌ها هستند و غالبا می‌پرسند که آیا شستن صورت بعد از بوتاکس مجاز است یا خیر؟ یکی از مهم‌ترین نکته مراقبتی بعد از بوتاکس، زمان و نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس می‌باشد که کلینیک پوست و مو فیروزه در این تاپیک به طور اجمالی به بررسی آن می‌پردازد.

شستن صورت بعد از بوتاکس به طریقه درست

برای شستن صورت بعد از بوتاکس باید نکاتی را در نظر بگیرید که از اهمیت زیادی برخوردار هستند که شامل:

نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس

 • دمای آبی که برای شستشو استفاده می‌شود. جهت جلوگیری از عوارض پس از تزریق، آب سرد یا ولرم استفاده شود.
 • نوع فشاری که به صورت وارد می‌شود تا از ایجاد تورم جلوگیری گردد.
 • نوع شوینده‌ای که استفاده می‌کنید.
 • نحوه‌ی صحیح حرکت دست

اولین مورد دمای آب می‌باشد؛ آب بسیار گرم و بخار داغ سبب تغییر ساختار بوتاکس شده و در تزریق بوتاکس مشکل ایجاد می‌کند. بنابراین لازم است که فرد پس از تزریق بوتاکس برای شستن صورت بعد از بوتاکس از آب خنک و ولرم استفاده شود تا به مشکلی برنخورد. از طرف دیگر فشاری که به صورت در هنگام شستشوی آن وارد می‌کنید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در واقع این فشار باید بسیار کم باشد و شستشوی صورت کاملا ملایم انجام گردد زیرا، ماساژ صورت در هنگام شستشو باعث جا به جایی مواد به عضلات دیگر، تورم و کبودی می‌شود. در مورد نوع شوینده نیز لازم است که بگوییم که بهتر است از شوینده‌های قوی استفاده نگردد. حرکت دست‌ها در زمان شستن صورت بعد از بوتاکس نیز باید به صورت دورانی انجام شود و فشار زیادی به صورت وارد نگردد.

هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس، از پایین آوردن سر و وارد کردن هر نوع فشار به صورت پرهیز کنید. رعایت هریک از این نکات ذکر شده برای فردی که تزریق بوتاکس انجام می‌دهد، بسیار مهم بوده و شما می‌توانید با رعایت آن‌ها در روند بهبودی تاثیر گذاشته و به آن سرعت ببخشید.

اهمیت شستن صورت بعد از بوتاکس

بوتاکس یک سم قوی است که از نوعی باکتری گرفته می شود؛ در حقیقت این سم در صورتی که به طرز درستی مورد استفاده قرار نگیرد ممکن است که برای انسان بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد.
بوتاکس با تاثیر بر اعصاب صورت و ماهیچه‌ها باعث می‌شود که این عضلات به حالت انقباض درآیند و در نهایت چین و چروک‌ها و خطوط عمیق موجود بر روی صورت افراد مراجعه کننده کاملا محو می‌شود؛ اما لازم است که بدانید پس از تزریق بوتاکس به صورت شما باید توصیه‌هایی را رعایت کرد تا به مشکل برنخورید.

یکی از این مراقبت ها، شستشوی صورت است. در واقع شستشوی صورت بعد از تزریق بوتاکس به این دلیل حائز اهمیت است که بوتاکسی که تازه تزریق شده نسبت به دما و همچنین فشار حساس می‌باشد. در واقع شما باید صورت خود را بعد از تزریق بوتاکس بخاطر رعایت بهداشت و جلوگیری از بروز عفونت بشویید.

در شستن صورت بعد از بوتاکس باید توجه داشته باشید که از آب با دمای بالا استفاده نکنید چرا که دمای بالای آب سبب تغییر در ساختار بوتاکسی خواهد شد که تازه به صورت فرد مراجعه کننده تزریق شده است.
در ضمن در صورتی که فشار زیادی به صورت شخص وارد شود، بوتاکس شروع به حرکت می‌کند و ممکن است عوارضی مانند افتادگی پلک را به همراه داشته باشد.

نحوه حمام (دوش گرفتن) بعد از بوتاکس

استحمام و دوش گرفتن و شستن صورت بعد از بوتاکس مانعی ندارد. اما تنظیم دمای آب و حرارت داخل حمام بسیار اهمیت زیادی دارد. همین موضوع باعث می‌شود که حمام بعد از بوتاکس جز موارد منع در نظر گرفته شود. زیرا گرما و حرارت گردش خون را افزایش می‌دهد و باعث حرکت بوتاکس می‌گردد.

توصیه ما این است که از سپری کردن ساعات طولانی در حمام بعد از بوتاکس، دوری کنید. شستن صورت بعد از بوتاکس با آب داغ باعث رفع همه آلودگی‌ها نمی‌شود و می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر روی پوست بگذارد. مثلا، آب داغ باعث انبساط رگ‌های خونی، قرمزی پوست، از بین رفتن چربی طبیعی پوست و التهاب می‌شود.

توصیه ما شستن صورت بعد از بوتاکس با آب سرد است؛ زیرا، آب سرد مشکلات کمتری برای پوست صورت به وجود می‌آورد و موجب تسکین درد چشم و جمع شدن منافذ می‌شود. همچنین، آثار پیری را کم می‌کند و موجب افزایش دوام بوتاکس می‌شود. نکته دیگری که در حمام و هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس باید به آن توجه کنید، فشار آب است.
گاهی اوقات هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس و یا استحمام از آب با دمای مناسب اما فشار زیاد استفاده می‌کنیم که باعث وارد شدن آسیب به صورت و حرکت بوتاکس می‌شود.

موارد دیگری که هنگام شستشو باید آن را در نظر بگیرید شامل خوابیدن در وان و جمع شدن بخار در محیط حمام می شود. می‌توانید صورت خود را با آب ولرم رو به خنک بشویید اما از فشار دست بر روی پوست پرهیز کنید. در صورت امکان بهتر است به پوست صورت خود استراحت بدهید و هیچ کار خاصی انجام ندهید.

چند ساعت بعد از بوتاکس می‌توان صورت را شست؟

تمام پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل تا ۲۴ ساعت شستن صورت بعد از بوتاکس انجام نشود. با این حال اگر در موقعیتی قرار گرفتید که مجبور به شستن صورت بعد از بوتاکس شدید، بهتر است که آب را بسیار آرام روی صورت بریزید و به هیچ‌وجه پوست خود را ماساژ ندهید.
برای انجام شستن صورت بعد از بوتاکس می‌توانید از یک اسفنج یا گلوله پنبه بزرگ که با آب خیس شده است استفاده کنید و آن را به آرامی و بدون کوچکترین فشاری، روی صورت خود حرکت دهید.

تا ۲۴ ساعت بعد از بوتاکس صورت خود را نشویید

هدف این است که تحت هیچ شرایطی پوست ناحیه تزریق تکان نخورد تا مبادا بوتاکس به قسمت‌های اطراف نواحی تزریقی گسترش پیدا کند این موضوع در مواقعی که نواحی اطراف چشم مورد تزریق بوتاکس قرار می‌گیرند اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
برای رسیدن به نتیجه دلخواه، رعایت نکات بالا را جدی بگیرید و بعد از گذشت یک روز، مراقبت‌های پوستی را شروع کنید.

عوارض و خطرات شستن نادرست صورت بعد از تزریق بوتاکس

شستن صورت بعد از بوتاکس و مراقبت‌های بعد از آن در صورتی که به درستی استفاده نشود، عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. از جمله این عوارض می‌توان به خطرات ناشی از شستن نادرست صورت پس از تزریق بوتاکس اشاره نمود.
یکی از این عوارض بوتاکس می‌تواند به صورتی باشد که اگر در هنگام شستشوی صورت فشار زیادی به ناحیه‌ی اطراف چشم وارد شود، بوتاکس حرکت کرده و سبب افتادگی پلک‌ها می‌شود.

همچنین در صورتی که تزریق بوتاکس در ناحیه‌ی نزدیک به گلو باشد، در صورت شستشوی نادرست ممکن است که در بلع مشکلاتی ایجاد شود. از طرفی وارد شدن بوتاکس به جریان خون در صورت استفاده از آب گرم می‌تواند عوارضی مانند از حال رفتن، مشکل در تنفس و غیره را به دنبال داشته باشد که باید در صورت مشاهده‌ی چنین عوارضی حتما به پزشک مراجعه شود.
پس در هنگام شستن صورت بعد از بوتاکس نکات لازم را به دقت توجه کنید تا با چنین مسائلی مواجه نگردید.

دیگر مقاله‌های مرتبط با بوتاکس را بخوانید:

مراقبت بعد از بوتاکس

کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس

کوچک شدن چشم بر اثر بوتاکس می تواند یکی از عوارض جانبی بوتاکس باشد. سم بوتولینوم موجود در تزریق بوتاکس باعث فلج عضلات در ناحیه‌ی تزریق شده می شود.

هزینه بوتاکس

هزینه بوتاکس

هزینه بوتاکس بستگی به برند استفاده شده ، قسمت های تزریق ، کلینیک زیبایی و … دارد .در جدول زیر هزینه بوتاکس صورت ، میگرن و … در کلینیک زیبایی فیروزه را به تفکیک ناحیه و برند مشاهده می نمایید.

نتیجه‌ گیری درباره شستن صورت بعد از بوتاکس

نکته انتهایی اینکه پزشک با توجه به نکاتی که در جلسه مشاوره قبل از تزریق بوتاکس (Botox) از فرد و شرایط جسمی او می‌پرسد، نکات مراقبتی از نحوه صحیح خوابیدن بعد از بوتاکس، عوارض جانبی، استحمام، شستن صورت بعد از بوتاکس، فعالیت بدنی را اطلاع می‌دهد که رعایت همگی آن‌ها واجب است. در واقع نتایج این عمل زیبایی تزریق تا حد زیادی وابسته به نکات مهمی است که باید رعایت شود.

با رعایت نکات مراقبتی می‌توان به آسانی به این نتایج قوت بخشید. البته نباید فراموش کرد که مهارت و تجربه پزشک نیز در نتایج موثر است به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از تصمیم برای این کار مهم، درمورد کلینیک زیبایی و تبحر فرد تزریق‌کننده به طور کامل تحقیق کنید.
تجربه و اعتبار مرکز درمانی و پزشک در کنار اینکه باعث اثربخشی بهتر تزریق بوتاکس خواهد شد به فرد کمک می‌کند تا عوارض جانبی کمتر و با مدت زمان بسیار کوتاه‌تری را تجربه کند که پیشنهاد ما به شما کلینیک فیروزه می‌باشد.

بوتاکس چیست؟

می‌توان از تزریق بوتاکس (Botox) به عنوان یکی از تکنیک‌های کم تهاجمی در زمینه جوانسازی پوست نام برد که بسیار ایمن و بی‌خطر می‌باشد و بیشترین کاربرد را برای از بین بردن خطوط ظریف و چین و چروک اطراف چشم دارد.

البته این بدین معنا نمی‌باشد که برای بقیه اعضای صورت کاربرد ندارد. با انجام این روش صورت و پوست شاداب‌تر و جوان‌تر می‌شود.
کشور آمریکا یکی از کشورهایی است که مردم در آن از روش بوتاکس زیاد استفاده می‌کنند و بیشترین مصرف کننده آن هم هنرپیشه‌های هالیوودی هستند که در جهت زیبا سازی صورت خود به دنبال آن هستند.

کاربردهای بوتاکس را نام ببرید؟

کاربردهای بوتاکس به دو دسته کاربرد زیبایی و کاربرد درمانی تقسیم می شود شامل:

کاربرد بوتاکس

کاربردهای درمانی

 • درمان میگرن مزمن
 • مثانه بیش فعال و یا پرکار
 • افتادگی پلک
 • برخی از اختلالات عصبی از جمله فلج مغزی
 • اسپاسم عضلات گردن
 • عرق بیش از حد
 • پرش عضلانی چشم یا پریدن چشم

کاربردهای زیبایی

از بین رفتن خطوط‌های افقی چشم ?بالا بردن کناره‌های لب ?
از بین بردن خطوط ابرو ?از بین رفتن چین و چروک‌های اطراف چشم ?
محو کردن چروک‌های دور گردن ?بالا بردن نوک بینی ?

پرسش و پاسخ در مورد شستن صورت بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس می توانم آرایش کنم ؟

برای اینکه محل تزریق لمس نشود و ماده تزریق شده از جای خود حرکت نکند آرایش بعد از بوتاکس در اوایل تزریق توصیه نمی شود.

چرا بعد از بوتاکس نباید خوابید ؟

بلافاصله استراحت کردن و خوابیدن بعد از بوتاکس ممنوع است و فرد باید 4 الی 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از خوابیدن خودداری نمایید که بوتاکس در صورت حرکت نکند.

می توانم بعد از تزریق بوتاکس صورتم را بشویم ؟

شستن صورت بعد از بوتاکس در صورتی که با اب سرد باشد و بدون ماساژ باشد موردی ندارد.

آیا شستن صورت بعد از بوتاکس میشه؟

یکی از این مراقبت های پس از تزریق بوتاکس نحوه ی شستشوی صورت پس از تزریق بوتاکس توسط شماست.

4/5 - (2 امتیاز)
سوالات خود را اینجا بپرسید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی فیروزه
مقالات پیشنهادی ما به شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *