نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس چگونه است؟ (10 نکته مهم)

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس از جمله نگرانی‌های افراد پس از تزریق آن محسوب می‌شود. بوتاکس یک شل کننده عضلانی می‌باشد که حاوی سمی به نام بوتولینوم نوع A است. هنگامی که این سم در دوزهای کنترل شده تجویز می‌شود، بر روی عضلات صورت تاثیر می‌گذارد و به نوعی آن‌ها را فلج می‌کند. نوروتوکسین دستورات ماهیچه‌ای را مسدود کرده و از چین خوردگی پوست پیشگیری می‌کند و خطوط و چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهد.

اصولی و صحیح خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس یک تکنیک کاملا ساده، بدون خرج و بسیار موثر است که در عین سادگی ایده بسیار خوبی برای دور ماندن از عوارض ناشی از پخش شدن ناخواسته سم بوتولینوم در صورت و بدن می‌باشد و فرد را از بعضی خطرات احتمالی دور می‌کند. هدف از این مقاله بررسی طرز صحیح و نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس در روزهای اولیه است.

بعد از بوتاکس چگونه بخوابیم؟

استراحت و دراز کشیدن پس از ۴ الی ۶ ساعت بعد از تزریق بوتاکس (botox) بی‌خطر می‌باشد. برای خوابیدن پس از درمان بوتاکس به پشت بخوابید و از خوابیدن به جلو یا پهلو خودداری کنید. پیش از خواب دوش آب گرم نگیرید و برای جلوگیری از انتقال دوز به مناطق اطراف، به محل تزریق فشار وارد نکنید.
در ادامه این مقاله جزئیات بیشتری را درباره نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس توضیح می‌دهیم تا نگران انتقال دوز بوتاکس از ناحیه درمان به بقیه مناطق نباشید.

بعد از بوتاکس چگونه بخوابیم؟

خوابیدن، دراز کشیدن یا اعمال گرما یا فشار به محل‌های تزریق بعد از درمان بوتاکس موجب حرکت ماده به مناطق دیگر خواهد شد. زمانی که بوتاکس از ناحیه مورد نظر دور می‌شود امکان دارد منجر به تورم بیش از اندازه شده و پوست دیگر صاف به نظر نرسد. حرکت ماده بوتاکس بعد از تزریق معمولاً اتفاقی نادر است، اما باید ۷ نکته زیر را رعایت کنید تا احتمال وقوع آن را به حداقل برسانید و بهترین نتیجه را بگیرید.

چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس خوابیدن ممنوع است؟

به علت افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی (به عنوان مثال مهاجرت بوتاکس به سایر عضلات و به دنبال آن فلجی موقت یا آسیب به بافت‌های مجاور) معمولاً پیشنهاد می‌شود که حداقل 4 الی 6 ساعت از خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس جلوگیری کنید! بعد از آن باید چند شب اول به پشت بخوابید (طاق باز) تا از توزیع ناهموار بوتاکس ممانعت به عمل آورید.

یکی از نکاتی که باید در مورد مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس بدانید این است که بعضی از افراد وجود دارند که معتقد هستند دراز کشیدن یا نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس هیچ تاثیری در انتشار سم باکتری بوتولینوم ندارد؛ از آن جهت که ویژگی عضلانی هر فرد متفاوت و منحصر به فرد است، واکنش او نیز در برابر تزریق بوتاکس متفاوت خواهد بود.
بنابراین پیشنهادها را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از عوارض در نظر بگیرید و بدانید که پس از تزریق بوتاکس تا چند ساعت نباید خوابید.

تکنیک‌های نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس

به پهلو خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

سوال متداول دیگر زیباجویان این است که تا چند روز بعد از بوتاکس نباید به پهلو خوابید؟ جواب این مورد نیز بنا به تشخیص پزشک شما و ویژگی‌های عضلات صورتتان متفاوت می‌باشد.

همان طور که احتمالا می‌دانید خواب آلودگی یکی از اصلی‌ترین عوارض تزریق بوتاکس است و متخصصان مطمئن نیستند که این موضوع ناشی از سمیت این دارو است یا سایر دلایل.
با این حال اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از انجام متد جوانسازی خود داشته باشید، حائز اهمیت است که از خوابیدن به پهلو تا 24 تا 48 ساعت پرهیز کنید؛ در بعضی افراد امکان دارد این زمان کم‌تر یا بیشتر باشد، بنابراین بهتر است نظر پزشک خود را جویا شوید.

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس

نشسته خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

از بهترین انواع نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس می‌توان به نشسته خوابیدن پس از بوتاکس اشاره کرد که کمترین میزان فشار را به صورت وارد می‌کند و در عین حال سر را به سمت بالا نگه می‌دارد. اگر تزریق خود را حوالی غروب یا شب انجام دادید و خواب آلود هستید، پیشنهاد می‌کنیم که با استفاده از چند بالش، یک تکیه گاه برای خود ایجاد کنید و شب را استثنا به صورت نشسته بخوابید.
رعایت این نکته مهم است که به هیچ وجه سرتان نباید خم شود (به ویژه در ساعت‌های ابتدایی خواب)، به این منظور می‌توانید از بالش‌های گردنی برای حفظ ایستایی ناحیه گردن و پیشگیری از انحراف آن در هنگام خواب بهره ببرید.

برای کم شدن چین و چروک هنگام خواب بر روی ملافه‌های ابریشمی بخوابید

نکته مهم دیگر در مورد نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس، استفاده از روبالشی‌ها و ملحفه‌های ابریشمی به جای ملافه‌های نخی معمولی می‌باشد. ابریشم می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک شایانی کند در حالی که اصطکاک روی پوست شما را نیز پایین می‌آورد. بنابراین، اگر به فکر از بین رفتن چین و چروک صورت خود هستید، ملحفه‌های ابریشمی راه‌حل خوبی است حتی اگر بوتاکس انجام نداده باشید.

به مدت ۲۴ ساعت از مالیدن کرم به صورت خود پرهیز کنید

بهتر است تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس از استعمال کرم‌هایی که معمولاً هنگام خواب استفاده می‌کنید پرهیز کنید. مالیدن کرم برای جذب آن به پوست امکان دارد موجب افزایش فشار بر روی محل‌های تزریق شود که می‌تواند بوتاکس را به مناطق ناخواسته منتقل کند.
اما اگر عادت دارید پیش از خواب از کرم صورت استفاده کنید، باید آن را بدون مالش یا ماساژ زیاد در اطراف محل‌های تزریق بمالید.

برای پیشگیری از تحریک روی رختخواب تمیز بخوابید

یکی دیگر از نکته‌های مهم درباره نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس استفاده از ملحفه‌ها و روبالشی‌های شسته شده و خوابیدن روی رختخواب تمیز می‌باشد. تمیزی رختخواب به دور نگه داشتن آلودگی و باکتری‌ها از محل تزریق و در نتیجه جلوگیری از تحریک و تورم پوست کمک می‌کند.
شما باید حداقل 1 بار در هفته ملحفه‌های خود را ضد عفونی تا کثیفی آن‌ها موجب بسته شدن منافذ پوست، کدر شدن چهره، آکنه، لکه‌ها، واکنش‌های آلرژیک (allergy) نشود و پوست شما شاداب بماند.

برای کم شدن فشار از پوشیدن هدبند پرهیز کنید

از خوابیدن با هدبند یا پوششی که با پیشانی یا محل تزریق تماس دارد دوری کنید زیرا فشار می‌تواند موجب جابجایی دوز بوتاکس شود.

پیش از خواب دوش آب گرم نگیرید

روزی که بوتاکس تزریق کرده‌اید پیش از خواب دوش آب گرم نگیرید یا وارد سونا و جکوزی نشوید و ورزش سنگین انجام ندهید. افزایش دمای بدن می‌تواند جریان خون را زیاد کند و خطر دور شدن دوز از محل تزریق و رفع ظاهر نهایی پوست بعد از بوتاکس را زیاد ‌کند.

چرا بلافاصله پس بوتاکس نمی‌توان خوابید؟

در اینجا نگاهی دقیق‌تر داریم که چرا باید به هر قیمتی از خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس خودداری کنید، خوابیدن تنها در شرایط اضطراری مجاز است. به خطرات زیر توجه کنید:

نوروتوکسین از مکان مورد تزریق مهاجرت می‌کند

همانطور که قبلاً ذکر شد، نوروتوکسین‌هایی که به عضلات خاصی تزریق می‌شوند زمان زیادی لازم دارند تا به طور موثر در آن عضلات نفوذ کنند. دراز کشیدن بعد از تزریق بوتاکس، می‌تواند موجب پخش سم در عضلات اطراف شود که می‌تواند نتایج مورد انتظار شما را تحت تأثیر قرار دهد.
همینطور عضلاتی که نوروتوکسین‌های مهاجر را جذب کرده‌اند، در امان نخواهند بود و مستعد عوارض جانبی می‌شوند که می‌تواند موجب جوش، تحریک و کبودی شود.

بیشتر شدن تورم

مشاهده درجات خفیفی از تورم در ناحیه درمان بعد از تزریق بوتاکس طبیعی است. با این حال، زود خوابیدن پس از بوتاکس می‌تواند تورم را بدتر کرده و عوارض جانبی دیگر مثل قرمزی و تحریک را باعث شود. در این مواقع تورم امکان دارد به حدی شدید شود که فرد دیگر نتواند به محل کار خود برود. از این گذشته، احتمال دارد که اعتماد به نفس وی را به شدت کاهش داده و موجب هجوم موجی از استرس به ذهنش شود.

آیا پس از تزریق بوتاکس احساس خواب آلودگی می‌کنید؟

یکی از دلایل محبوبیت بوتاکس مربوط به ماهیت غیر تهاجمی این روش در مقایسه با سایر جراحی‌های زیبایی است. این روش به حدی ساده است که بیمار بلافاصله پس از انجام تزریق به فعالیت‌های روزمره خود باز می گردد. بوتاکس نوعی عمل زیبایی است که شامل تزریق نوروتوکسین به داخل گرو‌های عضلانی خاص می‌باشد.

این تزریقات موجب کم شدن چین وچروک‌های صورت شده تا روند بروز نشانه‌های پیری را کند‌تر ‌کند. همینطور بسیاری از بیماران بوتاکس را برای درمان استرابیسم و تعریق بیش از حد زیر بغل انجام می‌دهند.
معمولا بیماران تصور می‌کنند که بعد از تزریق بوتاکس لازم نیست که هیچگونه تغییراتی در روند خواب آن‌ها اتفاق بیافتد اما احتمالا شرایطی کاملا برعکس این موضوع صحت داشته باشد.

عوارض خوابیدن بعد از بوتاکس

استفاده از تکنیک بوتاکس معمولاً برای از بین بردن چین و چروک‌های ناحیه پیشانی، اطراف چشم و کنار لب به کار می‌رود. در این متد نیز مثل تمامی روش‌های زیبایی دیگر، باید مراقبت‌های لازم بعد از تزریق با دقت صورت گیرد تا مشکلی ایجاد نشود و در نهایت فرد نتایج بهتری از عمل تزریق را به دست آورد. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید پس از تزریق بوتاکس رعایت کنید، شکل و نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس می‌باشد.

بوتاکس یک داروی تزریقی مایع است و زمانی که در عضلات و زیر پوست تزریق می‌شود مدت زمانی طول کشیده تا کاملاً جذب شود و اثر کند. حال تصور کنید تا زمان جذب نشدن این دارو دراز بکشید و بخوابید در این حالت احتمال حرکت مواد بوتاکس به سایر نقاط دیگر در زیر پوست زیاد است.
مهم‌ترین عارضه آن مربوط به حرکت بوتولونیوم در داخل حفره چشم و عوارض ناشی از افتادگی پلک و یا دوبینی می‌باشد که برای درمان و بهبود این عارضه مدت زمان طولانی از 3 ماه یا بیشتر لازم است.

پرسش و پاسخ در مورد نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس

آیا بوتاکس باعث استرس و نگرانی می شود؟

گاهی افراد به پزشک خود اعلام می کنند که پس از تزریق بوتاکس احساس استرس و نگرانی آن ها را در بر می گیرد. تحقیقات نشان داده که تزریق بوتاکس ارتباطی در بوجود آمدن چنین حسی ندارد و فقط یک حالت روحی است. اگر فردی به طور کلی خیلی زود دچار استرس می شود باید پیش از جلسه درمانی، پزشک را مطلع کند.

بهترین زمان برای تنظیم برنامه تزریق بوتاکس چه موقعی است؟

بهترین زمان برای دریافت تزریقات بوتاکس صبح است، بنابراین وقت ملاقات را برای صبح تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر بیمار تزریق بوتاکس را در ساعت ۹ صبح انجام دهد حدود ۱۲ ساعت تا هنگام خواب وقت دارد این در صورتی است که او معمولا ساعت ۹ تا ۱۰ شب بخوابد.

4.2/5 - (4 امتیاز)
سوالات خود را اینجا بپرسید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی فیروزه
مقالات پیشنهادی ما به شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *