تزریق بوتاکس


 بوتاکس، دارویی که برای برطرف کردن چین و چروک پیشانی، بین دو ابروها و گوشۀ چشم بکار می رود.

جالب است بدانید که این دارو شکل تخلیص و آماده شدۀ نوعی سم باکتریایی است!
این دارو با از کار انداختن عضلات زیرپوستی برای صاف کردن چین و چروک‌های صورت و ایجاد ظاهری جوان‌ تر در افراد به کار می‌رود؛  چین و چروک‌های ناشی از اخم کردن که در بین ابرو ها یا روی پیشانی ایجاد می‌شوند و چروک‌های اطراف چشم و دهان که در موقع خندیدن ظاهر می‌گردند از شایع ترین مواضع پوستی و عضلانی است که بوتاکس راه حل مناسبی برای از بین بردن آنهاست.
یکی دیگر از کاربردهای بوتاکس کاهش میزان تعریق در کف دست‌‌ها یا زیر بغل است.
همچنین بوتاکس در درمان لوچی، بلفارواسپاسم، میگرن مزمن و دیستونی نیز کاربرد دارد.
بدون شک استفاده از بوتاکس یک روش مطمئن و کم هزینه برای جلوگیری از پیشرفت چروک‌های صورت است.

تزریق بوتاکس

کاربرد زیبایی botox در ناحیه صورت و گردن شامل موارد زیر است:

برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،
برطرف کردن خطوط پیشانی
برطرف خطوط دور چشم
بالا بردن و شکل دادن ابروها
محو کردن خطوط دور لب
بالا بردن گوشه های لب
بالا بردن نوک بینی
کم کردن عمق چاله چانه
بهبود پوست پرتقالی شدن پوست چانه
از بین بردن خطوط عرضی و عمودی گردن
بوتاکس خط اخم (برطرف کردن خط اخم)
خطوط اخم عمیق اغلب باعث می‌شود که فرد خسته، مضطرب، نگران و عصبانی به نظر برسد. از بین بردن خط اخم باعث می‌شود که فرد ظاهری آرام‌تر، جوان‌تر و شاداب‌تر داشته باشد. درمان و از بین بردن خط اخم و درمان خط خنده برای افرادی که از تأثیرات اجتماعی منفی اخم کردنشان ناراحت هستند، یا افرادی که می‌خواهند جوان‌تر به نظر برسند، مفید است.
بوتاکس بهترین روش درمان خط اخم از سن ۱۸ سال به بالا می‌باشد. تزریق بوتاکس برای درمان چین و چروک‌های صورت (زیبایی صورت) شایع‌ترین اقدام زیبایی است که در ایالات‌متحده امریکا انجام می‌شود.
بوتاکس خط اخم باعث می‌شود که حرکت ماهیچه‌هایی که باعث اخم می‌شوند، کاهش یابد. در نتیجه باعث از بین بردن خط اخم بین دو ابرو یا کاهش آن می‌شود. همچنین از عمیق‌تر شدن خط اخم بین ابرو جلوگیری می‌گردد.

عوارض بوتاکس

از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می گردد، با دوزی که برای بازکردن چروک‌ها به کار می‌رود، تقریباً هیچ عارضه مهمی ایجاد نمی‌کند.
البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق ایجاد کند که پس از چند ساعت خودبه‌خود برطرف می‌شود. به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می‌شود که معمولاً طی 2 تا 3 روز بهبود می‌یابد. هر چند تزریق botox عارضه جسمی مهمی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند باعث افتادگی پلک ، فقدان جلوه عضلات صورت و ایجاد حالت انجماد در افراد شود.

ملاحظات پزشکی بوتاکس

معمولا بین 2 تا 7 روز و حداکثر 14 روز پس از تزریق اثر آن شروع می شود. مزیت دیگر این روش برگشت سریع به سر کار است البته با رعایت مراقبت های پس از تزریق.
مدت اثر هر بار تزریق بوتاکس حدودا 3 تا 6 ماه می باشد که بسته به پاسخ دهی هر فرد، شدت چروک و سابقه تزریق در موضع متفاوت می باشد
افراد زیر منع تزریق دارند مادران باردار و شیرده، بیماران عصبی-عضلانی مانند میاستنی گراویس، سندروم ایتون لامبرت، افراد با نارسایی کلیوی، افرادی که تحت درمان با داروهای ضد انعقاد خون(وارفارین و هپارین) هستند.
همچنین مصرف کنندگان آمینو گلیکوزیدها مثل جنتامایسین، آمیکاسین یک هفته قبل از تزریق بوتاکس باید دوره مصرف دارو تمام شده باشد.
تا 24 ساعت پس از تزریق از انجام کار های زیر پرهیز شود:|
مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس
تا 24 ساعت پس از تزریق از انجام کار های زیر پرهیز شود:
به موضع دست زده نشود از قبیل خارش، ماساژ و …
موضع در معرض آب قرار نگیرد از قبیل شستن صورت، استحمام، وضو گرفتن
موضع در معرض گرما قرار نگیرد مانند نور مستقیم آفتاب، آشپزی و …
کرم زده نشود
سر به سمت پایین خم نشود
به هنگان خوابیدن زیر سر بلند باشد و فرد به پشت بخوابد
نکته بسیار ضروری در مورد بوتاکس کیفیت و برند آن، داشتن مجوز وزارت بهداشت و تزریق توسط پزشکی با سابقه کافی در حیطهٔ زیبایی است


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کلینیک پوست و مو فیروزه محفوظ است. 2020 © All rights reserved