آر اف فراکشنال

آر اف فراکشنال چیست؟ + کاربرد و عوارض آراف

فهرست محتوا نمایش

یکی از مدرن‌ترین روش‌های پیشرفته در جوانسازی آر اف فراکشنال (نوع پیشرفته رادیوفرکوئنسی) است. روشی ایمن و کم‌تهاجمی می‌باشد که می‌تواند بدون دردسرهای عمل جراحی، نتایج بسیار خوبی را حاصل کند.
با بالاتر رفتن سن، پیر شدن اندام‌ها، بافت‌ها و سلول‌ها هم به سرعت انجام می‌شود. قسمت‌هایی از پوست که سبب استحکام پوست هستند از رشته‌هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده‌اند.

این رشته‌ها طی روند پیری و آسیب‌های محیطی ساختار خود را از دست می‌دهند و طول آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. برای نوسازی کلاژن، باید کلاژن‌های قدیمی تخریب و کلاژن‌های جدید تولید شوند.
کلاژن‌ها انواع متفاوتی دارند که هر نوع در درجه حرارت خاصی شکسته می‌شود، پس برای نوسازی آن باید انرژی گرمایی را به عمقی از پوست برسانیم که کلاژن در آن قرار دارد تا کمترین آسیب به بافت‌های دیگر برسد. برای این کار، از دستگاه‌ RF استفاده می‌کنند.

کاربردهای آر اف فراکشنال

لیفت (سفت کردن) و بالا کشیدن پوست و جوانسازی پوست

آر اف فراکشنال (Fractional RF) باعث حجم‌دهی، صاف و سفت کردن بافت پوستی مانند گردن، بالای سینه، شکم، بازوها، ران‌ها، لیفت پوست گردن، رفع غبغب، رفع خط خنده (خطوط کنار بینی)، کاهش چروک‌های دور لب می‌شود.
به همین خاطر می‌تواند همزمان با از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های صورت، رنگ و بافت سطحی پوست را هم بهبود بخشد.

لایه‌برداری و جوان‌سازی پوست

احیا و بازسازی لایه‌ خارجی پوست که باعث نرم و صاف شدن سطح پوست می‌شود، از بین رفتن جای آکنه پوستی، اسکارها، ترک بدن، ناهمواری‌ها، زوائد پوستی،آفتاب سوختگی، لکه‌های پوستی، روشن کردن پوست، صورت جوش و همچنین ترک‌های ناشی از چاقی و لاغر شدن با آر اف فرکشنال تاثیرات بسیار خوبی دارد.

بهبود رنگ و بافت پوست

 درمان منافذ باز پوست، درمان مشکلات بافت پوست،‌ جوان‌سازی پوست دست و از بین رفتن لکه‌های قهوه‌ای روی دست،‌ اسکارهای آکنه، رفع آکنه‌ی کیستی

درمان چین و چروک‌

جوانسازی و درمان چین و چروک‌های صورت، چین و چروک دور چشم، افتادگی و شل‌شدگی پوست و چین و چروک‌های کوچک

درمان ترک‌های پوستی‌

حداقل تا یک هفته بهتر است بیمار از کرم ضدآفتاب و کرم‌های ترمیمی و مرطوب‌کننده استفاده کند و تا یک هفته در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد. بهبود ترک‌های پوستی‌ (استرچ مارک)، بهبود روزاسه و رگ‌هایی که زیر پوست صورت نمایان هستند‌.

درمان ترشح غدد عروقی

ترشح بیش از حد چربی پوست،‌ درمان بیش از حد تعریق

عوارض آر اف فراکشنال

عوارض آر اف فراکشنال

تورم

بعد از انجام آر اف فراکشنال ممکن است پوست شما دچار التهاب یا تورم شود. این عارضه موقتی بوده، ظرف ۲۴ ساعت از بین می‌رود و در همه مراجعین عزیز رخ نخواهد داد. در موارد نادر ممکن است تا یک هفته ماندگار شود.

درد

امروزه با پیشرفت علم و مدل‌های امروزی آر اف فراکشنال دیگر مانند دستگاه‌های ابتدایی آن، درد زیادی را تحمل نخواهید کرد و این درد به حداقل رسیده است. البته در صورت تمایل می‌توانید از پزشک بخواهید که از داروی بی حسی موضعی برای شما استفاده کند.

قرمزی پوست

اریتم یا قرمز شدن پوست در برخی از مراجعین دیده می‌شود. این عارضه حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از آر اف فراکشنال طول خواهد کشید و پس از مدتی ناپدید خواهد شد.

کار دستگاه آر اف فراکشنال چگونه است؟

دستگاه آر اف فراکشنال با ایجاد گرما بوسیله امواج رادیوفرکوئنسی این امواج را به لایه‌های میانی و زیرین پوست وارد می‌کند و بنابراین در قطعه‌ای از بافت که در آن گرما ایجاد می‌شود، کلاژن‌های قدیمی تخریب و بازسازی می‌شود و قسمت‌های اطراف زمان خنک و ترمیم شدن را به پوست می‌دهند بتدریج با افزایش کلاژن‌سازی باعث شفاف شدن پوست، تنگ شدن منافذ، باز پوست سفت شدن صورت و نهایتا جوانسازی پوست می‌شود. به این ترتیب لایه‌ی درم ضخیم شده و کلاژن‌سازی افزایش پیدا می‌کند.

در عین حال که به مناطقی از پوست آسیب وارد کرده‌ایم، مناطقی هم سالم می‌مانند تا به عمل کلاژن‌سازی و رفع آسیب‌ها کمک کنند. در واقع تاثیر آر اف فراکشنال در مرز باریکی از آسیب‌های جزئی و مفید و آسیب‌های خطرناک و سوختگی ایجاد خواهد شد.
در مراحل پیشرفته که آر اف فراکشنال سوزنی نام دارد. چندین سوزن ظریف در مساحتی به طور منظم بر روی پوست همزمان و یکنواخت داخل عمق دلخواهی از پوست وارد و میزان موثری از انرژی را به بافت منتقل می‌کنند.
در این روش به دلیل ایجاد نشدن آسیب در اپیدرم پوست، مدت زمان بهبود به طور چشمگیر کاهش می‌یابد.

مزایای آر اف فراکشنال

مزایای آر اف فراکشنال
 • این روش کمتر تهاجمی می‌باشد و به صورت سرپایی صورت می‌گیرد.
 • برای تمامی نواحی صورت و گردن آر اف فراکشنال انجام می‌شود.
 • فرکانس‌ و عمق نفوذ در افراد مختلف قابل تغییر می‌باشد.
 • قدرت دستگاه باید کنترل شده باشد اگر میزان قدرت کم باشد، لیفت پوست انجام نمی‌شود و اگر میزان قدرت بیش از حد باشد، پوست دچار سوختگی می‌شود.
 • در نواحی که چین و چروک‌های عمیق‌تری وجود دارد آر اف فراکشنال به قدرت بالاتری نیاز دارد.
 • در نواحی حساس پوست مانند دور لب، دور چشم و پیشانی و نواحی استخوانی باید میزان نفوذ سوزن و قدرت کم باشد تا پوست دچار سوختگی نشود.
 • به لایه سطحی پوست آسیبی وارد نمی‌شود قابل استفاده برای انواع پوست می‌باشد.

مراقبت‌های قبل از آر اف فراکشنال

 • حداقل تا ۲ هفته قبل از انجام آر اف فرکشنال از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید و سولاریوم نروید.
 • در صورت انجام جوانسازی پوست با لیزر حداقل تا ۳ ماه بعد از آن نمی‌توانید از آر اف فراکشنال استفاده کنید.
 • در صورت انجام لایه برداری پوست حداقل تا ۳ هفته بعد از آن نمی‌توانید از آر اف فراکشنال استفاده کنید.
 • در صورت داشتن زخم و جراحت که مدت زمان درمان آن طولانی شده است باید تا زمان بهبودی صبر کنید.
 • در صورت ابتلا به بیماری‎های عفونی اعم از هپاتیت قبل از انجام آر اف فراکشنال به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف داروهای خاصی برای رفع ضایعات پوستی خود مانند روآکوتان یا ایزوترتینوئین برای درمان آکنه‌های شدید و حاد پوست حتما قبل از از انجام آر اف فراکشنال به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت داشتن سابقه پوستی مانند بلفاروپلاستی (جراحی زیبایی پلک)، تزریق بوتاکس و … حتما با پزشک خود در میان گذارید.

مراقبت‌های بعد از آر اف فراکشنال

مراقبت‌های بعد از آر اف فراکشنال

 • بلافاصله بعد از انجام آر اف فراکشنال می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود برگردید.
 • ممکن است تا یک ساعت پس از جلسه‌ی درمانی کمی درد با التهاب داشته باشید که استفاده از کمپرس یخ و پماد زینک توصیه می‌شود.
 • بعد از انجام آر اف فراکشنال نوشیدن مایعات فراوان توصیه می‌شود.
 • نتایج آر اف فراکشنال پس از ۲ هفته نمایان می‌شود و تا سه ماه بعد از جلسه درمانی کلاژن‌سازی ادامه خواهد یافت.
 • استفاده از کرم ضد آفتاب و پرهیز قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید تا برطرف شدن التهابات ضروری می‌باشد.
 • حداقل تا 24 ساعت پس از آر اف فرکشنال از شستن صورت خودداری کنید.
 • استفاده از کرم‌های ترمیم کننده حداقل یک هفته پس از انجام آر اف فراکشنال توصیه می‌شود.
 • برای شستشوی ملایم پوست در روز حتما از شوینده های ضعیف استفاده کنید.
 • از مصرف الکل و داروهای ضد انعقاد خون تا برطرف شدن التهاب خودداری کنید.
 • حداقل تا  24 ساعت پس از از آر اف فراکشنال از رفتن به حمام، سونا و استخر پرهیز کنید.

امواج آر اف فراکشنال ایمن هستند

امواج رادیوفرکانسی یکی از انواع امواج الکترومغناطیسی می‌باشند. این امواج در ابزارها و وسایل مختلفی استفاده می‌شوند؛ مواردی مثل وای‌فای، امواج رادیو، امواج تلویزیون و مایکروویو.
پس فرکانس امواج رادیویی که در روش آر اف فراکشنال استفاده می‌شوند یک روش درمانی ایمن برای سفت کردن پوست و اصلاح انحنای سطحی بدن (کانتور) می‌باشد و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا که یکی از معتبرترین سازمان‌های نظارتی درمانی می‌باشد تائید شده است.

موارد منع استفاده از آر اف فراکشنال

موارد منع استفاده از بوتاکس

 • خانم هایی که باردار یا شیرده هستند.
 • افرادی که دارای فشار خون بالا هستند.
 • افرادی که ابتلا به بیماری دیابت دارند.
 • افرادی که پوستشان بدلیل برنزه کردن یا سوختگیه ناشی از قرارگیری در معرض نور خورشید حساس شده است.
 • افرادی که از باتری قلب یا دفیبریلاتور قلب استفاده می‌کنند.
 • افرادی که مبتلا به بیمارهایی مثل التهاب شدید پوستی، کلوئید یا گوشت اضافه هستند.
 • افرادی که پوستشان دچار عفونت شده است.

بهترین دستگاه آر اف فراکشنال سوزنی برند اسکارلت

دستگاه آر اف فراکشنال برند اسکارلت در مقایسه با سایر دستگاه‌های آر اف فراکشنال قدرت بیشتر، سرعت کار، درد نسبتا کم، عدم خونریزی و خون‌مردگی حین و پس از عمل و نهایتا تاثیرات نهایی خوب بنظر می‌رسد پس انتخاب بهتری می‌باشد.

تفاوت آر اف فراکشنال سوزنی با میکرونیدلینگ

در هر دو دستگاه میکرونیدلینگ و آر اف فراکشنال سوزنی سوزن‌هایی خیلی ظریف وارد پوست می‌شوند که باعث افزایش کلاژن‌سازی در پوست و نهایتا جوان سازی و بهتر شدن ناهمواری‌های پوستی می‌شود. در آر اف فراکشنال سوزنی سوزن‌ها دقیق و منظم ولی در میکرونیدلینگ غیرمنظم وارد می‌شود.
 در آر اف فراکشنال سوزنی با وارد شدن سوزن داخل پوست امواج رادیو فرکوئنسی به زیر پوست پخش می‌شود ولی در میکرونیدلینگ فقط سوزن وارد می‌شود. درد در آر اف فراکشنال کمتر از میکرونیدلینگ است.
قرمزی و التهاب در میکرونیدلینگ (لک بعد از میکرونیدلینگ) زودتر از آر اف فرکشنال بهبود می‌یابد. مراقبت‌های بعد از آر اف فراکشنال آسان‌تر از میکرونیدلینگ می‌باشد.

تفاوت آر اف فراکشنال با هایفوتراپی

آر اف فراکشنال سوزنی یک گزینه‌ درمانی مناسب برای شفاف و روشن صورت، از بین بردن و بسته شدن منافذ باز صورت، سفت‌تر شدن پوست و بهبودی نسبی اسکارها و ناهمواری‌های سطحی پوست است اما در زمینه لیفت و سفت شدن پوست شل و اویزان صورت و گردن تاثیر هایفوترایی بسیار بهتر است برای نتیجه گیری از آر اف فراکشنال نیاز به ۳ الی ۴ جلسه است اما در هایفوتراپی معمولا ۱ جلسه در هر سال نیز کافی است.

تفاوت آر اف فراکشنال سوزنی با آر اف فراکشنال معمولی

در آر اف فراکشنال معمولی نتایج حاصل از آن خیلی آرام و به تدریجی صورت می‌گیرد و پزشک مجبور است برای رسیدن به نتیجه مطلوب درمانی تعداد جلسات درمانی بیشتری برگذار کند (حدود ۸ الی ۱۰ جلسه) ولی در آر اف فراکشنال سوزنی ۳ الی ۴ جلسه برای رسیدن به نتایج مطلوب کافی می‌باشد. و در آر اف فراکشنال سوزنی تعدادی سوزن همزمان بدون درد وارد پوست می‌شود و مدت بسیار کوتاهی بعد از ورود سوزن‌ها به زیر پوست امواج رادیوفرکانس مستقیم وارد می‌شود.

تفاوت آر اف فراکشنال و لیزر CO2

تفاوت آر اف فراکشنال و لیزر CO2

 • هر دو برای جوانسازی پوست استفاد می‌شوند که مکانیسم و اثرات متفاوتی دارند. لیزر CO2 به علت تهاجمی بودن بیشتر جنبه درمانی دارد ولی آر اف فراکشنال سوزنی در کاربرد زیبایی بهتر است.
 • درصد بهبودی ناشی از آر اف فراکشنال رادیوفرکونسی در درمان شل شدگی و افتادگی پوست بیشتر از لیزر فرکشنال CO2 می‌باشد.
 • میزان بهبودی جای جوش و اسکارهای جراحی و بخیه سطحی با لیزر فرکشنال دی اکسیدکربن بیش از فرکشنال رادیوفرکونسی است.
 • برای افرادی که پوستی سبزه دارند آر اف فراکشنال بهتر است زیرا کمتر تهاجمی می‌باشد.
 • آر اف فراکشنال بدلیل تهاجمی نبودن نیاز به گذراندن دوران نقاهت ندارد بنابراین برای کسانی که زمان استراحت ندارند بهتر است.

 هزینه آر اف فراکشنال در کلینیک فیروزه

هزینه آر اف فراکشنال سوزنی (Needle Rf Fractional) به عوامل متعددی مثل بزرگی ناحیه درمان، تعداد ناحیه‌های مورد نظر، شدت عارضه پوستی و حق‌الزحمه متخصص بستگی دارد. کلینیک فیروزه یکی از بهترین و باسابقه‌ترین کلینیک‌های تخصصی پوست و موی غرب تهران است. استفاده از بهترین دستگاه‌های آر اف فراکشنال و بهره‌گیری از کادر درمانی مجرب شما می‌توانید با خیالی آسوده از خدمات آر اف فراکشنال با قیمتی بسیار مناسب بهره‌مند شوید.

خدماتقیمت
هزینه آر اف فراکشنال (جلسه اول)1/460/000 تومان
هزینه آر اف فراکشنال600/000 تومان

پرسش و پاسخ در مورد آر اف فراکشنال

تعداد جلسات درمان با دستگاه آر اف فراکشنال چقدر می باشد؟

تعداد جلسات درمان توسط پزشک تعیین‌ می‌شود و هر جلسه معمولاً بین ۳۵ الی ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و محدوده‌ی زمانی بین هر جلسه تقریباً ماهانه است.

چرا بعضی پزشکان به جای آر اف فراکشنال از میکرونیدلینگ استفاده میکنند؟

بدلیل تفاوت در قیمت دستگاه است، قیمت یک دستگاه آر اف فراکشنال سوزنی تقریبا بیست برابر میکرونیدلینگ می باشد همچنین قیمت سوزن مصرفی آر اف سوزنی ده برابر سوزن مصرفی میکرونیدلینگ است.

Rate this post
سوالات خود را اینجا بپرسید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی فیروزه
مقالات پیشنهادی ما به شما
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها