مراقبت‌های بعد از سابسیژن

مراقبت‌های بعد از سابسیژن بهترین راه تثبیت آن

سابسیژن روش درمانی نیمه جراحی و تهاجمی می‌باشد که برای درمان مشکلات پوستی در زیر پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. مفهوم سابسیژن، برشی در زیر پوست است که البته بدون تیغ انجام می شود.
این روش بهترین پیشنهاد برای افرادی که جای لک، زخم‌های عمیق، سالک، خط خنده و اخم، چین و چروک‌های عمیق و سلولیت شدید دارند می‌باشد.

با توجه به حجم مشکلات پوستی می‌توان این روش را با متودهای لیزری و یا میکرونیدلینگ به صورت ترکیبی استفاده نمود.
در این مقاله سعی کرده‌ایم تمامی اطلاعاتی که در مورد مراقبت‌های بعد از سابسیژن برای افزایش ماندگاری آن نیاز است را در اختیار شما زیباجویان عزیز قرار دهیم. برای انجام سابسیژن در کلینیک فیروزه با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

سابسیژن چیست؟

سابسیژن چیست؟

سابسیژن (Subcision) روشی سر پایی و بی خطر است که با یک مکانیسم متفاوت و اساسی در درمان اسکارهای فرورفته مثل جای جوش، جای بخیه و آبله مرغان و … بکار گرفته می‌شود. سابسیژن و آر اف فراکشنال با یکدیگر بهترین درمان برای اسکارهای آتروفیک به حساب می‌آیند.
در روش سابسیژن جهت درمان و از بین رفتن جای جوش از روش آزاد کردن بافت‌های همبندی یا بافت‌های فیبروتیک استفاده می‌شود.

سابسیژن با استفاده از وسیله‌ای استاندارد که دارای سوزن‌های خاص به نام نوکور است انجام می‌شود. این روش برای درمان جای جوش یا به اصطلاح درمان جای جوش عمیق ناشی از اکنه انجام می‌شود.

ویدیو سابسیژن

مراقبت‌های بلافاصله پس از عمل سابسیژن

تعداد جلسات درمان با این تکنیک ۲ الی ۳ جلسه به فاصله ۴ تا ۶ هفته می‌باشد. بعد از عمل ناحیه سوراخ شده بخیه نخواهد شد زیرا پوست برش داده نشده و فقط یک سوراخ کوچک ایجاد شده است.
پس از گذشت چند روز محل سوراخ بطور طبیعی ترمیم می‌شود و جای نگرانی نیست. بعد از عمل یک پانسمان فشاری در موضع انجام شده و آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت تجویز می‌شود.
توجه داشته باشید که ورزش‌های سنگین و استحمام با آب داغ تا ۴۸ ساعت پس از عمل مجاز نمی‌باشد.

مراقبت‌های بعد از سابسیژن

مراقبت‌های بعد از سابسیژن

تورم در موضع درمان بعد از سابسیژن طبیعی می‌باشد و این تورم آغاز فرایند ترمیم در پوست بوده که بدلیل افزایش نفوذپذیری عروق و ورود گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها و تجمع مایع در فضای بین بافتی است و با رعایت کردن مراقبت‌های بعد از سابسیژن دوره تورم (Swelling) و التهاب کوتاه‌تر شده و نتیجه درمان موثرتر و بدون عارضه خواهد بود. این موارد شامل:

 • حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از درمان استراحت کنید زیرا موجب کاهش جریان خون و در نتیجه کم شدن تورم خواهد شد. بهتر است که در هنگام استراحت از ۲ بالش برای زیر سر خود استفاده کنید.
 • استفاده از کمپرس سرد در ۲ روز اول پس از سابسیژن به کاهش ورم کمک بسیاری می‌کند و پس از آن در کاهش درد و ناراحتی بعد از درمان نیز بسیار موثر است.
 • حداقل تا ۲ روز بعد از عمل سابسیژن بیمار نباید خم شود یا وسایل سنگین بلند کند. این کار موجب تورم بیشتر و افزایش فشار خون شده و در نهایت احتمال تورم نیز بیشتر خواهد شد.
 • حداقل تا ۴ هفته پس از سابسیژن، فرد نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار گیرد (زیرا باعث ایجاد لک بر روی پوست می‌شود) بنابراین بهتر است در صورت لزوم کرم اکسید دو زنک و یا کرم‌های ضد آفتاب (Sunscreen) با SPF 50 و بدون رنگ مورد استفاده قرار گیرد
 • استفاده از کرم ضد آفتاب مخصوصا در فصل تابستان هر ۲ ساعت یک بار توصیه می‌شود.
 • حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از سابسیژن استحمام ممنوع است و بعد از گذشت این مدت توصیه می‌شود زیرا باعث بسته شدن کامل منافذ کانولا می‌شود.
 • استفاده از مسکن‌های خانواده آسپرین مثل ایندومتاسین، پروفن و… در چند روز اول پس از درمان پیشنهاد نمی‌شود، بعلاوه نوشیدنی‌های الکلی با رقیق کردن خون موجب تورم بیشتر و طولانی شدن دوره نقاهت خواهد شد.

مراقبت‌های قبل از سابسیژن

 • حائز اهمیت است که شب قبل از عمل سابسیژن استحمام کنید.
 • سعی کنید در روز عمل ناشتا نباشید و غذا میل کنید.
 • در صورت بارداری و یا شیردهی پزشک خود را مطلع سازید.
 • قبل از مراجعه به مطب صورت خود را با آب و صابون شست و شو دهید.
 • در صورت نیاز پیش از مراجعه به اتاق عمل، مسکن یا آرامبخش مصرف کنید.
 • در صورت ابتلا به بیماری آکنه فعال (جوش) ابتدا نسبت به درمان آن اقدام کنید و سپس سابسیژن انجام دهید.
 • در صورت مبتلا بودن به بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت، ایدز و … به پزشک معالج خود اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف هر نوع دارو و یا داشتن اعتیاد به مواد مخدر یا الکل باید پزشک خود را مطلع سازید.
 • اگر مبتلا به بیماری های خاصی هستید و یا جزء بیماران دیالیزی، پیوندی می‌باشید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • حداقل یک هفته قبل از سابسیژن در صورت مصرف وارفارین، هپارین (Heparin) و آسپیرین با مشورت پزشک خود دارو را قطع کنید.
 • در بیماران با سابقه تبخال، قرص آسیکلوویر به صورت پیشگیرانه تجویز خواهد شد و مصرف قرص آسیکلوویر تا بهبود ضایعات ادامه پیدا می‌کند.
 • در صورت ابتلا به دیابت، فشار خون، بیماری‌های خاص و یا مزمن داروهای خود را بعد از مشورت با پزشک معالج طبق روال قبل مصرف کنید.

مزایای سابسیژن

مزایای سابسیژن

سابسیژن بسیاری از مشکلات و معضلات پوستی را درمان کرده و موجب تولید کلاژن و الاستین در زیر پوست می‌شود. با آزاد شدن کلاژن و الاستین فرم پوست تغییر کرده و ساختار آن وارد شوک می‌شود، ترمیم زخم‌های پوست و البته بهبود ظاهر چین و چروک‌های ناشی از بالا رفتن سن و یا موروثی از نتایج تولید این هورمون بسیار مفید خواهد بود.

سابسیژن یک روش جراحی ایمن، ساده، سریع و با نتایج بسیار موثر برای رفع انواع مختلف اسکار می‌باشد. اسکارهای باقی مانده از آکنه، لک ناشی از چین و چروک‌ها یا سلولیت همگی توسط جراحی سابسیژن درمان خواهند شد.

بیشتر افرادی که از لک‌های عمیق پوست برخوردار هستند از این روش برای زیبایی پوست خود استفاده می‌کنند، بدلیل اینکه سابسیژن عمق این اسکارها را کم می‌کند و قرمزی و التهاب آنها را نیز از بین می‌برد، معمولا با ۱ الی ۲ جلسه درمان با این روش نتایج ایده آل و مناسبی را می‌توان شاهد بود.

دلیل فرورفتگی جای جوش چه چیزی است؟

یکی از عوامل موثر در ایجاد فرورفتگی در جای آکنه‌ها، وجود چسبندگی و فیبروز زیر آن‌ها می‌باشد که باعث کشیده شدن پوست به سمت داخل و فرورفتگی آن می‌شود.
سابسیژن روشی بسیار موثر برای بهبود این فرورفتگی‌ها و به داخل کشیده شدن جوشگاه‌های لک می‌باشد. سابسیژن با استفاده از سوزن مخصوص وارد بافت پوست شده و به صورت افقی بافت‌های فیبروتیک بریده می‌شوند.

کاربردهای سابسیژن چیست؟

برای انواع لک‌ها حتی لک‌های قدیمی، انواع آکنه حتی آکنه‌های بسیار عمیق به شرطی که فعال نباشند سابسیژن روش بسیار مفیدی بوده و می‌تواند در یک جلسه نتایج چشمگیری را برای فرد رغم بزند.
البته بعضی از پزشکان از تلفیق سابسیژن با روش‌های دیگر مثل لیزر و یا آراف فراکشنال برای افزایش بهبود و کوتاه کردن مدت زمان درمان استفاده می‌کنند.

برای مطالعه دیگر خدمات بوتاکس در کلینیک فیروزه بر روی لینک‌های زیر کلیک کنید و دیگر مقالات ما را مطالعه کنید:
هزینه فیشیال صورت
قیمت میکروبلیدینگ
فیشیال دور چشم
هزینه فیبروز ابرو
هزینه مزوژل جالپرو
هایفوتراپی بینی
فشیال صورت

ماندگاری هایفوتراپی
هزینه آر اف فراکشنال

پرسش و پاسخ در مورد مراقبت‌های بعد از سابسیژن

میزان درد و خونریزی سابسیژن چقدر می باشد ؟

این روش با بی حسی موضعی پوست قابل انجام می باشد بنابراین فرد یا دردی را احساس نمی کند و یا میزان درد بسیار کم خواهد بود. در حین جراحی خونریزی اندکی وجود دارد.

چه روش هایی همزمان با سابسیژن می تواند تاثیرگذاری آن را افزایش دهد؟

بسته بر تشخیص پزشک، همزمان با سابسیژن درمان‌هایی مانند تزریق ژل، لایه‌برداری با مواد شیمیایی، لیزر فرکشنال، پماد رتینوئید و میکرونیدلینگ برای بازسازی و ترمیم بهتر پوست پیشنهاد می شود.

چه افرادی میتوانند سابسیژن انجام دهند ؟

قبل از عمل باید مشاوره با پزشک انجام داده تا نوع آکنه و یا اسکار آن بررسی شود. چنانچه آکنه فعال وجود نداشته باشد می‌توان سابسیژن را انجام داد. این روش برای افرادی که اسکار آبله مرغان دارند نیز بسیار مناسب می باشد. همینطور هم برای خانم‌ها و هم آقایان قابل استفاده است.

فواید سابسیژن جوشگاه در چیست؟

عمل سابسیژن یک عمل سرپایی و بدون خطر بوده که با بی حسی موضعی انجام می شود و با ترکیب سایر روش ها مثل میکرونیدلینگ نتایج چشمگیری دارد. حدود ۹۰ درصد بیماران پس از عمل بهبودی داشته اند و عوارض جانبی موقت و گذرا می باشند.

سابسیژن یا لیزر کدام بهتر است؟

لیزر فراکشنال در قسمت روی لایه اپیدرم نفوذ کرده و حداکثر عمق نفوذ آن ۶۲.۵ میکرومتر است و صرفا برای جای جوش سطحی موثر است و این در حالی است که در اسکارهای فرو رفته و عمیق سابسیژن موثرتر عمل خواهد کرد. در کل کاربرد لیزر در درمان جای جوش محدود به ضایعات اپیدرمی می باشد و سابسیژن در لایه های عمقی پوست تاثیر خود را اعمال می کند و در واقع بعنوان تکنیکی مکمل برای لیزر و یا میکرونیدلینگ محسوب می شود.

میکرونیدلینگ یا سابسیژن کدام بهتر است؟

میکرونیدلینگ برای ضایعات سطح پوست بکار برده می‌شود و تاثیر آن تا لایه زیرین پوست می باشد و برای جای جوش سطحی و یا منافذ باز و جوانسازی پوست بهترین گزینه می باشد در صورتیکه سابسیژن برای تحریک کلاژن سازی در زیر پوست موثر است و اسکارهای آتروفیک و فرو رفته با این روش درمان می شود. در بسیاری از موارد بدلیل وجود ضایعات سطحی و عمقی بطور همزمان از هر دو روش میکرونیدلینگ و سابسیژن استفاده می شود تا کلاژن سازی و ترمیم پوست هم در زیر و هم در سطح پوست انجام شود.

4.7/5 - (30 امتیاز)
سوالات خود را اینجا بپرسید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی فیروزه
مقالات پیشنهادی ما به شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها