مزونیدلینگ

مزونیدلینگ جوانسازی پوست و موی شما بطور همزمان

مزونیدلینگ یکی از جدیدترین روش‌های جوانسازی پوست می‌باشد. مزونیدلینگ نه تنها یک روش موثر برای جوانسازی پوست و مو است بلکه با استفاده از این روش می‌توان به رشد موها نیز کمک کرد و مانع ریزش آن‌ها شد.
مشابه با دیگر روش‌های زیبایی پوست و مو، در این روش هم هدف تولید کلاژن و الاستین به منظور رفع مشکلات پوست و مو می‌باشد.

بسیاری از افراد حتی از نحوه انجام این روش نیز اطلاعی ندارند و نمی‌دانند که با انجام این کار دقیقا چه اتفاقی برای پوست یا موی آن‌ها رخ می‌دهد. همین موضوع باعث می‌شود که هر شایعه و حرفی را درباره آن باور کنند.
بنابراین اگر از انجام این روش می‌ترسید و ترجیح می‌دهید از روش‌های شناخته‌شده‌تری برای جوان‌سازی پوست صورت خود استفاده کنید.
ادامه این مطلب را از دست ندهید زیرا اطلاعاتی جامع و کامل در خصوص مزونیدلینگ به شما ارائه خواهیم داد تا با آگاهی بیشتری برای جوان‌سازی پوست صورت خود اقدام کنید.

مزونیدلینگ صورت چیست؟

مزونیدلینگ (mesonidelling) از دو کلمه مزو که ابتدای مزودرم است و نیدلینگ که به معنی سوزن زدن می‌باشد تشکیل شده است. مزونیدلینگ ترکیبی از روش‌های مزوتراپی و میکرونیدلینگ است که هر دو از روش‌های متداول پزشکی در حوزه پوست و مو هستند.
که در این روش کوکتل‌های مزوتراپی به عمق لایه مزودرم فرستاده شده و درمان را در این لایه شروع می‌شود و در نهایت کیفیت، انعطاف پذیری و کشسانی پوست افزایش می‌یابد.
بنابراین می‌توان گفت که مزونیدلینگ یکی از روش‌های پیشرفته برای درمان پیری پوست و آسیب‌ بافت‌های آن است.

همچنین اگر داروهای مخصوص با استفاده از این روش به پوست سر تزریق شوند، سلول‌های تولیدکننده الاستین و فولیکول‌های مو را تحریک می‌کنند تا رشد موها بیشتر شود.
این روش با تقویت ریشه موها نیز موجب محکم شدن موها و جلوگیری از ریزش آن‌ها خواهد شد. در مزونیدلینگ چنانچه هدف از نیدلینگ تقویت فولیکول‌های مو و جلوگیری از ریزش مو باشد از کوکتل‌های تقویت کننده مو استفاده می‌شود و در صورتیکه هدف از نیدلینگ از بین بردن لک‌های صورت باشد از کوکتل های روشن کننده و از بین برنده لک استفاده می‌شود.

مراقبت‌های قبل از مزونیدلینگ

 • از انجام دیگر عمل‌های زیبایی مثل تزریق بوتاکس و تزریق ژل تا ۲ هفته پیش از عمل خودداری کنید.
 • پوست خود را برنزه نکرده و پیش از انجام عمل هم کاملاً آن را ضد عفونی کنید.
 • مصرف داروهایی که موجب به رقیق شدن خون می‌شوند را ۱ هفته قبل از انجام مزونیدلینگ قطع کنید.

مراقبت‌های بعد از مزونیدلینگ

با توجه به اینکه در این روز از سوزنهای مخصوص استفاده می‌شود، قرمزی و التهاب بعد از انجام آن طبیعی است. به طور معمولی پوست بعد از انجام مزونیدلینگ کمی تیره شده و بین ۷ الی ۱۰ روز زمان میبرد تا پوسته پوسته شده و از بین برود.

 • پس از ۳ الی ۵ روز می‌توانید فعالیت‌های روزمره‌تان را دوباره از سر بگیرید.
 • بهتر است که در طول دوره نقاهت از داروهای تجویز شده توسط پزشک هم داروی موضعی و هم خوردنی را به موقع مصرف کنید.
 • در صورت انجام مزونیدلینگ مو، شامپو مخصوصی که توسط پزشک تجویز شده است را استفاده کنید. علاوه بر این، از سشوار و رنگ کردن مو هم تا مدتی پرهیز کنید.
 • از رفتن به استخر، سونا، جکوزی و محیط‌هایی که بیش از اندازه گرم هستند، پرهیز کنید.
 • از تحریک ناحیه تحت درمان، از طریق مالیدن یا خاراندن پرهیز کنید.

موارد منع استفاده از مزونیدلینگ

در هر صورت استفاده از مزونیدلینگ برای همه افرادی که پوست آن‌ها دارای آکنه و یا لکه است، مناسب می‌باشد. اما اگر اشخاصی دارای مشکلات زیر باشند، پیش از انجام این عمل باید با دکتر خود مشورت کنند. زیرا امکان دارد مشکلات جدی برایشان رخ دهد.

 • افرادی که به مواد استفاده شده در مزوتراپی حساسیت دارند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری‌هایی هستند که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شوند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های پوستی هستند.
 • افرادی که از داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شوند نظیر وارفارین یا آسپرین (Aspirin) استفاده می‌کنند.
 • افرادی که سابقه کلوئید یا گوشت اضافه بعد از آسیب‌های پوستی دارند، بهتر است از روش‌های کم تهاجمی‌تر برای درمان آسیب‌های پوست خود استفاده کنند.

مواد مورد استفاده در مزونیدلینگ

مواد استفاده شده در این روش درمانی، به هدف و محل تحت درمان بستگی دارد. از این روش نه تنها برای جوانسازی پوست بلکه برای رویش مجدد مو نیز استفاده می‌شود؛ بنابراین ماده‌ای که برای از بین بردن لک‌های پوستی استفاده می‌شود، با ماده‌ای که برای جوانسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، متفاوت می‌باشد.

 • ویتامین B، A و C و E باعث تحریک عملکردهای حیاتی سلول‌ها می‌شوند.
 • آمینو اسید نقش مهمی در ساخت پروتئین‌ها (الاستین، کلاژن) دارد.
 • ماده معدنی کمبودهای پوستی را جایگزین می‌کند.
 • کوآنزیم واکنش‌های بیوشیمیایی موجود در بافت‌ها را سرعت می‌بخشد.
 • اسید نوکلئیک ارتباط سلولی را فعال می‌سازد.
 • آنتی اکسیدان ترکیب رادیکال‌های آزاد را کم می‌کند.

مزایای مزونیدلینگ

 • روشی کم تهاجمی و با کمترین دوره نقاهت می‌باشد.
 • باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود.
 • باعث جوانسازی پوست می‌شود.
 • موجب افزایش الاستیته و انعطاف پذیری پوست می‌شود.
 • ترمیم انواع مشکلات پوستی مثل لک‌های پوستی، جای زخم و اسکار، ترمیم جای جوش، ترک‌های پوستی و…
 • موجب افزایش نفوذپذیری سرم و کرم‌های تقویتی و نفوذ به عمق پوست می‌شود.
 • باعث افزایش خونرسانی به پوست سر می‌شود.
 • موجب تقویت و استحکام مو می‌شود.

ماندگاری مزونیدلینگ

این روش یکی از روش‌های دائمی جوان‌سازی و رفع مشکلات پوست و مو می‌باشد. شرط ماندگاری این روش رعایت دستورات پزشک بعد از درمان و اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی می‌باشد.
مزونیدلینگ موجب تحریک سلول‌های تولیدکننده کلاژن شده و از همین جهت مشکلات مختلف پوستی را رفع می‌کند.

به همین دلیل افزایش سن و رژیم غذایی نامناسب بر روی نتایج آن اثر خواهد گذاشت. علاوه بر این‌ موارد نوع پوست فرد، شدت آسیب و عوامل ارثی نیز از عوامل تاثیرگذار بر روی ماندگاری نتایج مزونیدلینگ می‌باشد.

بهترین نتیجه در مزونیدلینگ چه زمانی رخ می‌دهد؟

معمولا پوست بعد از انجام مزونیدلینگ، بین ۳ الی ۵ روز بهبود پیدا می‌کند. برای اینکه بهترین نتیجه از این کار دریافت شود، بهتر است این عمل را در ۶ جلسه و با فاصله زمانی ۱ ماهه انجام داد.
همچنین در فصل‌های سرد سال، انجام این کار اثر بخشی بیشتری را به همراه دارد. علاوه بر آن عوارضی مثل قرمزی و التهاب نیز کم می‌شود.

شایعاتی که در مورد مزونیدلینگ حقیقت ندارند

مزونیدلینگ با درد بسیاری همراه است

عده‌ای بر این باورند که به دلیل استفاده از سوزن در این روش، درد آن بسیار زیاد می‌باشد. درصورتی‌که هرگز این‌طور نیست. پزشک در طول عمل برای کاهش درد بیمار از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند.
پس از از بین رفتن اثرات بی‌حسی نیز امکان دارد در محل درمان درد جزئی احساس شود. اما این درد آن‌قدری نیست که غیرقابل‌تحمل باشد یا باعث آزردگی و ناراحتی شما شود.

مزونیدلینگ باعث آسیب به اعصاب می‌شود

عمق نفوذ سوزن‌ها و فشار ناشی از آن بر روی پوست، توسط پزشک متخصص و با توجه به شرایط بیمار قابل تنظیم می‌باشد. این سوزن‌ها حتی در زمان درمان آسیب‌های شدید، تنها به لایه‌های سطحی پوست نفوذ خواهند کرد و به اعصاب آن نخواهد رسید.
بنابراین امکان آسیب به اعصاب وجود ندارد و نمی‌توان گفت که این روش امکان دراد باعث فلج اعصاب یا صدمه دیدن آن‌ها شود.

عوارض مزونیدلینگ

با این که از مزونیدلینگ برای بهبود و ترمیم پوست به کار برده می‌شود اما گاهی امکان دارد عوارضی را به دنبال داشته باشد که شامل این موارد هستند:

 • عفونت پوست با باکتری‌های نادر
 • ترشح و تورم در مرحله بهبودی
 • میلیا که به راحتی قابل حذف می‌باشد.
 • گسترش یافتن آکنه که معمولاً خفیف است.
 • عفونت با ویروس هرپس تبخال (herpes)

بروز این عوارض تا حد زیادی به مراقبت‌های پس از مزونیدلینگ بستگی دارد. رعایت بهداشت، پیشگیری از قرار گرفتن در معرض انواع دودها و آلودگی‌ها، جلوگیری از شستشوی مداوم و یا استفاده از کرم‌ها و لوسیون های نامناسب و … همگی بروز این عوارض را تا مقداری زیادی کم می‎کند.

نتیجه گیری

و در پایان امیدواریم که اطلاعات مفید و ثمربخشی را در اختیار شما قرار داده باشیم. در این مقاله تمرکزمان بر آشنایی بیشتر در زمینه مزونیدلینگ بود تا برای انجام آن بتوانید تصمیمات درستی بگیرید.
اما نکته‌ی حائز اهمیت در این موضوع این است که حتما از بهترین متخصصین این حوزه کمک بگیرید. مهارت و تجربه پزشک تا حد زیادی می‌تواند در روند اثربخشی این اقدام زیبایی تاثیر گذار باشد.

برای مطالعه دیگر خدمات کلینیک فیروزه بر روی لینک‌های زیر کلیک کنید و دیگر مقالات ما را مطالعه کنید:
تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ
هزینه مزونیدلین
گ
هزینه فیشیال صورت
قیمت میکروبلیدینگ
فیشیال دور چشم
هزینه فیبروز ابرو
هزینه مزوژل جالپرو

پرسش و پاسخ در مورد مزونیدلینگ

برای انجام مزونیدلینگ به چند جلسه نیاز می باشد؟

پاسخ این سوال از هر فردی به فرد دیگر متغیر است. بنا به ناحیه تحت درمان، میزان آسیب دیدگی، نوع پوست و …تعداد جلسات متغیر است. اما به طور معمول، با ۶ جلسه که ۴ هفته از یکدیگر فاصله دارند می توان به نتیجه مطلوب دست یافت.

از مزونیدلینگ برای کدام یک از نواحی بدن می توان استفاده نمود؟

از این روش برای جوان سازی نواحی مختلف بدن مثل صورت، گردن، دست و …می توان استفاده نمود. علاوه بر این، از مزونیدلینگ برای کمک به رویش مو و جلوگیری از ریزش هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا عمل مزونیدلینگ درد دارد؟

خیر، پزشک قبل از شروع کار از بی حسی موضعی استفاده می کند.

نتایج مزونیدلینگ چه مدت پس از درمان قابل مشاهده است؟

با توجه به تعداد جلسات مورد نیاز درمان که حدود ۶ الی ۸ جلسه می باشد، نتایج بعد از هر جلسه پس از رفع شدن التهاب پوست تا حد زیادی قابل مشاهده می باشد. نتیجه نهایی بعد از اتمام جلسات درمانی مشهود است.

آیا روش انجام و مراقبت‌های مزونیدلینگ پوست و مو متفاوت می باشد ؟

خیر. مزونیدلینگ پوست و مو از نظر روش انجام، طول جلسات، مراقبت‌های قبل و پس از درمان و مدت‌زمان ماندگاری تفاوتی با یکدیگر ندارند. تنها تفاوتی که در این دو روش وجود دارد، موادی است که از طریق سوزن‌ها به پوست تزریق خواهد شد. این مواد برای درمان مشکلات مختلف پوست و مو متفاوت می باشد و با توجه به محل درمان و نوع آسیب استفاده می‌شوند.

آیا مزونیدلینگ دارای محدودیت سنی است ؟

از نظر سنی محدودیتی برای انجام مزونیدلینگ وجود ندارد. اما پزشکان پیشنهاد می‌کنند که آن را پس از ۱۸ سالگی انجام دهید. زیرا پیش از ۱۸ سالگی هورمون‌ها هنوز به تعادل نرسیده‌اند و امکان دارد نتایج مزونیدلینگ تحت تاثیر قرار گیرد.

آیا ضروری است که این روش حتما توسط پزشک انجام شود؟

بله، زیرا نحوه انتخاب نوع کوکتل مزوتراپی و تزریق آن نیاز به تجربه یک پزشک متخصص دارد. در غیر این صورت، امکان دارد با عوارض جبران‏ ناپذیری مثل ماندن همیشگی جای زخم مواجه شوید. پیشنهاد می‌کنیم از کیفیت بالا و به‏روز بودن دستگاه سوزنی دیجیتال کلینیک مورد نظر خود نیز مطمئن شوید.

5/5 - (5 امتیاز)
سوالات خود را اینجا بپرسید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی فیروزه
مقالات پیشنهادی ما به شما
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها