فیشیال پوست

فیشیال پوست و مراحل انجام فشیال صورت

فهرست محتوا نمایش

فیشیال (Facial) پوست یکی از تکنیک‌های جدید مراقبت و پاکسازی پوست است فیشیال پوست، درمان پوستی چند منظوره است که شامل بخار، ماسک صورت، لایه برداری، پاکسازی، ماساژ صورت و انواعی از کرم‌ها و لوسیون‌ها است که باعث روشن‌تر شدن پوست و حفظ شادابی و زیبایی آن می‌شود. فیشیال پوست مجموعه‌ای از شیوه‌های مراقبتی است که روی صورت انجام می‌شود و شامل انواع روش‌های درمانی است.

هدف نهایی فیشیال پوست، بهبود ظاهر پوست و کمک به آرامش و نرمی و لطافت آن است. هر فرایند فیشیال پوست با توجه به نوع پوست و ویژگی‌های خاص پوست صورت‌ هر فرد، ممکن است متغیر باشد. در واقع برای اجرای فرایندهای درمانی مختلف، همه این موارد در نظر گرفته می‌شود و بعد، درمان‌های گوناگون و محصولات مختلف مورد استفاده در فرایند، گزینش می‌شود.

برای بیشتر افراد، فیشیال پوست به معنای تمیز کردن عمقی آن از آلودگی‌ها و ناپاکی‌ها است؛ اما برخی از فرایندهای فیشیال پوست، چیزی فراتر از تمیز کردن عمقی پوست است و مراحل مختلفی دارد. به دلیل اینکه در افراد مختلف، بازسازی سلول ها در بازه زمانی متفاوتی اتفاق می افتد ممکن است فواصل زمانی جلسات برای هر فرد فرق داشته باشد؛ اما در حالت طبیعی، انجام آن یک ماه یکبار توصیه می‌شود.

مراحل انجام فیشیال پوست

مراحل فیشیال پوست

مرحله مشاوره

مرحله مشاوره به دلیل تشخیص مشکلات پوستی، نیاز سنجی و شناخت جنس پوست صورت می‌گیرد.

مرحله پاکسازی

این مرحله برای تمیز کردن پوست صورت از آلودگی‌ها، ناپاکی‌ها و مواد آرایشی با استفاده از شوینده‌ها و پاک کننده‌‌ها صورت مناسب جنس پوست انجام می‌شود.

مرحله استفاده از بخار گرم

این مرحله برای نرم شدن و باز شدن منافذ پوست جهت تخلیه بهتر جوش‌های زیرپوستی و سر سیاه انجام می‌شود.

مرحله لایه برداری از پوست

در این مرحله با لایه بردارهای آنزیماتیک پوست لایه برداری شروع شده و لایه نازکی از سطح اپیدرم (پوست) که از سلول‌های مرده و شاخی تشکیل شده برداشته می‌شود.

مرحله تخلیه جوش‌های زیرپوستی

اگر پاکسازی پوست با تکنیک دست انجام شود، برای تخلیه جوش‌های زیرپوستی از ابزار مخصوصی استفاده می‌کنند که کمی دردآور است؛ اما اگر پاکسازی با روش میکرودرم ابریژن انجام شود نیازی به تخلیه جوش‌های زیرپوستی با ابزار نیست و دستگاه با ایجاد مکش، جوش‌های زیرپوستی را تخلیه و پوست را به درستی پاکسازی می‌کند.

مرحله ماساژ صورت

مرحله بعدی ماساژ صورت می‌باشد که معمولاً در این مرحله از یک کرم مخصوص استفاده می‌شود. ماساژ آرام بخش‌ترین قسمت فیشیال پوست است. در این مرحله تا حدی لیفت پوست صورت انجام شده و باعث می‌شود که پوست از درون آبرسانی شود.

مرحله گذاشتن ماسک

در این مرحله بر حسب شرایط و نیاز پوست از یک ماسک مناسب استفاده می‌شود و پس از گذشت 15 الی 20 دقیقه ماسک برداشته شده و پوست تمیز می‌شود.

مرحله استفاده از تونر

نوبت به استفاده از تونر میرسد. تونر باعث می‌شود که پوست عمیق‌تر تمیز شده و pH آن را تنظیم می‌کند.

مرحله بخار سرد

در این مرحله اگر پاکسازی پوست با روش دست انجام شده باشد، از بخار سرد استفاده می‌شود تا منافذ پوست بسته و جمع شوند و باعث ایجاد جوش نشود.

مرحله پایانی فیشیال پوست

در مرحله پایانی با یک مرطوب کننده‌ی مناسب پوست صورت مرطوب می‌شود و بر حسب شرایط از ضد آفتاب استفاده می‌شود.

فیشیال پوست چیست و چگونه انجام می‌شود؟

سطح پوست پوشیده از سلول‌های مرده یا لایه شاخی است. این سلول‌ها در سطحی‌ترین بخش پوست قرار می‌گیرند. وظیفه سلول‌های مرده محافظت از پوست است و در اصل باید گفت این سلول‌ها نگهبانان بدن در مقابل عوامل خطرساز بیرونی هستند. در حالت نرمال، بدن تقریباً ماهی یکبار سلول‌های شاخی شکل را به طور کامل از بین می‌برد و سلول‌های جدیدتری را جایگزین آنها می‌کند.

به همین دلیل این سلول‌های مرده روی پوست جمع می‌شوند و باعث کاهش درخشندگی و شادابی پوست می‌شوند. برداشتن این سلول‌های مرده کمک می‌کند تا پوست شفاف‌تری داشته باشید. نکته حائز اهمیت فیشیال پوست این است که تنها در یک جلسه 1 ساعتی، می‌تواند بسیاری از مشکلات پوستی، مانند جوش‌های سرسیاه را از بین ببرد. به همین خاطر است که به عنوان یک روش درمانی اثبات شده برای مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش‌های درمانی فیشیال پوست

های فرکوئنسی

های فرکوئنسی یک روش محبوب در مراقبت‌های پوستی است زیرا بر روی فاکتورهای مختلفی مانند آکنه(لک)، منافذ باز، چین و چروک‌های سطحی و گودی زیر چشم تاثیر می‌گذارد و آن‌ها را درمان می‌کند. های فرکوئنسی (فرکانس بالا) فیشیال پوست با استفاده از یک الکترود شیشه‌ای بر روی سطح پوست فرستاده می‌شود. این امواج فرکانس بالا موجب افزایش گردش خون، افزایش سطح پروتئین کلاژن و الاستین می‌شود.

هیدرودرمی

هیدرودرمی برای اکسیژن دهی و تقویت سلولهای پوست انجام می‌شود. هیدرودرمی همان مرحله آبرسانی و رطوبت رسانی است. بعد از لایه برداری، سطح پوست با سرم‌های آبرسان کاور می‌شود. آبرسانی موجب کم شدن چین و چروک‌های سطحی، روشن تر شدن رنگ پوست و درمان آکنه‌ها می‌شود.

رولر درما فیشال

رولر درما فیشال عملکردی مشابه میکرونیدلینگ دارد اما شدت آن بسیار پایین و کاملا کم تهاجمی است. این روش به تحریک پوست برای ساخت کلاژن کمک می‌کند.

پیلینگ شیمیایی

لایه‌بردارهای شیمیایی مورد استفاده در کلینیک‌ها قدرت پاکسازی بسیار بالایی دارند. این ترکیبات می‌توانند جای جوش و انواع لکه‌های پوستی را پاک کنند. فرآیند پیلینگ یا لایه‌برداری بسته به نوع و عمق آن بین یک تا چهارده روز طول می‌کشد. در این مدت بعد از پوسته ریزی، پوست جدید جایگزین می‌شود. عمق این پاکسازی به نوع داروهای شیمیایی و مدت زمان استفاده آنها روی پوست بستگی دارد.

پیلینگ مکانیکی

در این روش لایه‌برداری پوست به وسیله ابزار الکترومکانیکی صورت می‌گیرد. این روش برای از بین بردن جای لک زخم‌ها روی پوست بسیار مناسب می‌باشد.

پیلینگ لیزری

این روش به دو صورت لیزر کربن دی‌اکسید و لیزر اربیم یاگ انجام می‌شود. در این روش از خواص تبخیر آب و نکروز گرمایی بهره گرفته می‌شود.

فواید فیشیال پوست

فواید فشیال کم نیستند، این روتین ماهانه فواید و مزایای دارد که در این جا به فیشیال پوست اشاره می کنیم.

فیشیال پوست برای کاهش استرس و تسکین افسردگی

طبق مطالعات، ماساژ صورت سبب فعال سازی سیستم عصبی سمپاتیک می‌شود. در نتیجه از میزان اضطراب‌ کاسته شده و حس و حال بهتری پیدا می‌کنید. روی صورت، صد‌ها نقاط عصبی وجود دارد که به سیستم‌های متعددی در بدن ‌مرتبط هستند. یک فیشیال پوست خوب نه تنها پوست‌ را درخشان می‌کند، بلکه بر عملکرد سایر اندام‌ها نیز اثر می‌گذارد.

فیشیال پوست برای پاکسازی پوست

یک فیشیال پوست حرفه‌ای، پوست‌ را کاملا پاکسازی می‌کند و انجام فیشیال صورت در منزل به درستی امکان پذیر نیست. یک حرفه‌ای فیشیال پوست، نوع پوست‌ را تشخیص می‌دهد و می‌داند چه نکاتی را باید برای پوست انجام دهد تا در بهترین حالت خودش قرار بگیرد بخار یکی از بهترین روش‌ها برای باز کردن منافذ پوست و پاکسازی کامل آن می‌باشد.

فیشیال پوست برای پیشگیری از پیری پوست

از فواید فشیال این است که با فیشیال پوست جوانتر بنظر خواهید رسید

با گذشت عمر روند پیری ادامه پیدا می‌کند و هر فردی باید مراقبت کامل و مناسبی از آن به عمل بیاورد. فیشیال پوست منظم و ماساژ صورت، تولید سلول‌های جدید را افزایش داده و سبب کلاژن‌سازی بیشتر می‌شود. در نتیجه ظاهری جوان‌تر خواهید داشت.

فیشیال پوست برای افزایش گردش خون در پوست

ماساژ صورت سبب بهبود گردش خون می‌شود و جریان بهتر خون در صورت به این معنی است که سلول‌های شما اکسیژن و مواد مغذی بیشتری که خون آن‌ها را متنقل می‌کند دریافت می‌کنند. در نتیجه سلول‌های سالم‌تر و مفیدتری خواهید داشت که سبب درخشش و جوانی پوست‌ می‌شوند.

فیشیال پوست برای کمک به سم زدایی پوست

پوست نیاز دارد تا از ضایعات و سمومی که روی آن تجمع یافتند رها و پاکسازی شود و اگر این کار به درستی انجام نشود منجر به جوش‌های زیر پوستی خواهد شد. هر فردی علاوه بر پاکسازی روزانه صورت و پوست خود، باید آن را سم زدایی نیز بکند. درمانگر و کارشناس فیشیال پوست از موادی مانند کرم‌های آنتی اکسیدان، نمک دریا، عصاره‌های گیاهی و روغن‌های مختلف برای تمیز و درخشان کردن پوست‌ استفاده می‌کند.

فیشیال پوست برای درمان آکنه و جای لک

وقتی جوشی تخلیه می‌شود، احتمال اینکه رد آن به جای بماند خیلی زیاد می‌شود. جای آکنه می‌تواند مقاوم باشد، اما فیشیال پوست کمک می‌کند به مرور آن را برطرف کنید. متخصصین زیبایی اغلب از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید برای درمان آکنه استفاده می‌کنند. مطالعه‌ها نشان می‌دهد لایه برداری با سالیسیلیک اسید به کاهش جوش و لک باقی مانده بر روی پوست کمک می‌کند.

فیشیال پوست برای باز کردن تمام منافذ پوستی

پوست بیشتر اوقات در معرض پرتو‌های مضر خورشید و سایر مواد سمی قرار می‌گیرد و این مواد مضر که روی سطح پوست تجمع پیدا می‌کنند سبب مسدود شدن منافذ پوست می‌شوند. طی فیشیال پوست، درمانگر از بخار برای باز کردن منافذ پوست استفاده می‌کند و تمام سلول‌های مرده را از روی آن پاک کرده و از بروز آکنه و سایر مشکلات پوستی جلوگیری می‌کند.

فیشیال پوست برای سفت کردن پوست

پوست شما با افزایش سن شل شده و استحکام خود را از دست می‌دهد، زیرا کلاژن کمتری تولید می‌شود. طی درمان فیشیال پوست، درمانگر از لایه بردار‌های شیمیایی، ماسک و لوسیون صورت و انواع کرم‌های غنی شده با عصاره بوتانیکال که تولید کلاژن را تحریک می‌کنند استفاده خواهد کرد که همه‌ی این‌ها علائم پیری پوست را کم می‌کنند.

فیشیال پوست برای رفع گودی و سیاهی زیر چشم

پوست اطراف چشم به دلیل نازک‌تر و حساس‌تر بودن نسبت به پوست سایر قسمت‌های بدن و صورت، نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد؛ زمانی که توجه کافی نسبت به پوست اطراف چشم‌تان نشان ندهید دچار پف پای چشم و حلقه‌های تیره‌ی پای چشم و پنجه کلاغی خواهید شد. کرم‌های پای چشم که توسط درمانگر برای فیشیال دور چشم به کار برده می‌شود، مخصوص پوست حساس اطراف چشم بوده و دارای عوامل ضد پیری پوست می‌باشد.

فیشیال پوست، پوست را نرم و درخشان می‌کند

کارشناس فیشیال پوست، ماسکی تهیه می‌کند که مخصوص نوع پوست شماست. این ماسک پوست‌ را آبرسانی کرده و منافذ آن را باز می‌کند. ضمنا این ماسک حاوی عواملی برای رفع سیاهی‌های پوست بوده و به آن استحکام نیز می‌بخشد.

فیشیال پوست سبب افزایش قدرت جذب پوست می‌شود

یکی دیگر از فواید فشیال پوست افزایش قدرت جذب پوست می‌باشد. فیشیال پوست، توانایی پوست را برای جذب موثر سایر محصولاتی که از آن استفاده می‌کنید افزایش می‌دهد. شاید افراد هزینه‌ی زیادی بابت محصولات مراقبت از پوست پرداخت کنند و نتیجه‌ای نگیرند، زیرا سطح پوست آنقدر زبر شده که مواد نمی‌توانند به خوبی در آن نفوذ کنند. اما با فشیال پوست، پوست‌ نرم و آماده‌ی جذب محصولات مراقبت از پوست خواهد شد.

فیشیال پوست، رنگ پوست‌تان را یکدست می‌کند

افزایش سن، زیاد قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تغییرات هورمونی می‌توانند سبب تولید زیاد ملانین شوند و در نتیجه لکه‌های تیره روی پوست ایجاد می‌شود. اما فیشیال پوست می‌تواند این لکه‌های تیره را برطرف کند و رنگ پوست‌تان روشن و یکدست شود.

فشیال پوست هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

فیشیال پوست هر چند وقت یکبار انجام شود

بستگی به چند عامل دارد مانند:

نوع پوست‌

 اگر پوستی چرب دارید که مستعد جوش و آکنه است، پس هر دو هفته یک بار به فیشیال پوست نیاز پیدا خواهید کرد. تا زمانی که چربی پوستتان تنظیم شود در صورتی که پوست‌ شما ترکیبی از خشک و معمولی یا نرمال است، ماهی یک بار فشیال پوست کافی می‌باشد.

وضعیت پوست

اگر فرد دارای پوستی با لکه‌های تیره، آکنه و جوش‌های سر سیاه باشد این عوارض می‌توانند فواصل جلسات فیشیال پوست‌ را مشخص کند.

هدف‌ از مراقبت از پوست

اگر می‌خواهید پوست‌تان همیشه زیبا و جوان به نظر برسد، باید مراقبت‌های حرفه‌ای از پوست‌ را هر چه زودتر شروع کنید. مراقبت‌های منظم و همیشگی از پوست برای حفظ سلامت و زیبایی یک موضوع الزامی است.

ولی در کل باید سعی کنید هر سه ماه، یعنی چهار بار در سال و با تغییر فصل، فیشیال پوست را تکرار کنید. اگر دنبال درمان جوش سرسیاه، جای جوش و آکنه هستید، این کار را باید مرتبا در ماه تکرار کنید.

بهترین مرکز فیشال پوست

برای انجام فیشال به مراکزی مراجعه کنید که معتبر باشد و این کار توسط افراد با تجربه و متخصص انجام شود. ما در کلینیک فیروزه این خدمات را با بهترین کیفیت در اختیار شما زیبارویان قرار داده‌ایم.

عوارض جانبی فیشیال پوست

در کل فیشیال پوست اگر توسط فرد متخصص انجام شود عوارضی نخواهد داشت؛ اما اگر این کار با زمان‌بندی و استراحت پوست و با موارد مخصوص انجام نشود می‌تواند عوارض فیشیال مانند حساس شدن و قرمزی دائمی پوست، نازک شدن و ایجاد لک برای پوست داشته باشد.

بنابراین بهتر است هنگام انتخاب مراکز خدمات پوست تحقیق کنید و از کیفیت محصولات مورد استفاده آنها اطمینان حاصل کنید تا از عوارض ناشی از فشیال پوست جلوگیری کنید ما برای انجام فیشیال پوست کلینیک زیبایی فیرزه را به شما توصیه می‌کنیم.

مراقبت‌های قبل از فشیال پوست

مراقبت‌های قبل و بعد فیشیال پوست

 • قبل از شروع فیشیال پوست اول روی قسمت کوچکی از پوست‌ خود تست کنید تا مطمئن شوید نسبت به محصولاتی که قرار است روی پوست‌تان به کار برده شود حساسیت نداشته باشید.
 • قبل از انجام فیشیال پوست، از محصولات لایه بردار زبر استفاده نشود.
 • چند روز قبل از انجام فیشیال پوست، آقایانی که قصد انجام فشیال پوست دارند، باید نسبت به شیو کردن اقدام کرده باشند.
 • اگر می‌دانید که به محصول یا ماده‌ی خاصی آلرژی دارید حتما این موضوع را به درمانگرتان اطلاع دهید.
 • اگر داروی خوراکی یا موضعی خاصی مصرف می‌کنید حتما این موضوع را به درمانگرتان اطلاع دهید.
 • توصیه می‌شود افرادی که دچار آفتاب سوختگی هستند، از انجام فشیال پوست جلوگیری کنند.
 • اگر قصد شرکت در مراسم خاصی دارید، فیشیال پوست را چند روز قبل‌تر انجام دهید تا پوست ظاهر طبیعی‌تری پیدا کند.
 • قبل از انجام فیشیال پوست از همراه داشتن زیورآلات خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از فیشیال صورت

 • برای انجام مراقبت‌های بعد از فیشیال (Facial care)بهتر است تا چند روز بعد از فیشیال پوست از شیر پاک کن برای شست و شوی پوست استفاده نشود.
 • بهتر است تا چند روز بعد از فشیال پوست، به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت از هیچ گونه تمیز کننده و اسکراب زبری استفاده نکنید زیرا پوست بسیار حساس است و اجازه دهید برای مدتی استراحت کند.
 • بعد از فیشال پوست به دلیل حساس بودن پوست، شست و شوی صورت باید به آرامی انجام شود.
 • بعد از فیشیال پوست تا چند روز در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و حتما از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب استفاده کنید.
 • بعد از فشیال پوست حداقل تا سه روز از لایه بردار استفاده نکنید؛ زیرا لایه برداری بیش از حد پوست باعث آسیب رسیدن خواهد شد.
 • بعد از فیشال پوست سعی کنید تا یک الی دو روز ورزش نکنید تا پوستتان عرق نکند؛ زیرا این امر می‌تواند برای پوست حساس شده مضر باشد.
 • بعد از فیشیال پوست حداقل تا یک هفته صورتتان را بند نندازید و وکس نکنید. همچنین تا مدتی نباید لیزر بروید.
 • بعد از فشیال پوست از ماساژ دادن پوست باید خودداری شود.

مواردی که نباید از فیشیال پوست استفاده شود؟

 • افرادی که باردار یا شیرده هستند نباید از فیشیال پوست استفاده کنند.  
 • بهتر است در طول تابستان، از پیلینگ شیمیایی یا دیگر درمان‌های لایه برداری خودداری کنید. زیرا در این روش‌ لایه فوقانی پوست از بین می‌رود و پوست نسبت به آفتاب سوختگی و آسیب‌های نور فرابنفش حساس‌تر می‌شود.
 • در صورتی که پوستی حساس یا مستعد آکنه و جوش دارید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آیا فیشیال پوست برای آقایان انجام می‌شود؟

فیشیال پوست مردان مشابه خانم ها می‌باشد، با این تفاوت که نیازهای پوستی و مواردی مانند آسیب‌های تیغ زدن، موهای زیر پوستی و حساسیت پوست باید مورد توجه قرار گرفته شود.

هزینه فیشیال صورت بهمن ۱۴۰۰

هزینه فیشیال صورت می‌تواند در کلینیک‌های مختلف متفاوت باشد، چون موادی که برای انجام پاکسازی و فیشیال پوست استفاده می‌کنند از نظر نوع و کیفیت متفاوت می‌باشد و نوع فیشیال پوست و مراحل نیز می‌تواند در هزینه فیشیال (facial cost) پوست تاثیر بگذارد. می‌توانید برای اطلاع از قیمت فیشیال پوست با کلینیک فیروزه تماس حاصل فرمایید.

پرسش و پاسخ در مورد فیشیال پوست

برای انتخاب بین انجام میکرونیدلینگ و فیشیال پوست، شما کدوم پیشنهاد می‌کنید؟

فیشیال پوست یکی از روش های مراقبت از پوست هست که با توجه به نوع پوست شما انجام می شود و بهتر است به شکل منظم انجام شود اما میکرونیدلینگ یک روش جوانسازی پوست هست و به تولید کلاژن کمک می کند، اینکه پوست شما به میکرونیدلینگ نیاز دارد یا خیر تشخیص آن با پزشک هست.

میکرونیدلینگ و فیشیال پوست رو می‌توان در کنار هم انجام داد؟

بله هر دو را می‌ شود در کنار هم ولی با فاصله زمانی چند روز انجام داد.

5/5 - (3 امتیاز)
سوالات خود را اینجا بپرسید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی فیروزه
مقالات پیشنهادی ما به شما
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها