عوارض پلاسماجت

عوارض پلاسماجت چه مواردی هستند؟

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در زیبایی برای بسیاری از افراد صافی، شادابی و طراوت پوستشان می‌باشد. پلاسماجت تکنیکی برای جوان‌سازی و زیباتر شدن پوست افراد است.
روشی کم‌خطر و کم عارضه که در مدتی کوتاه آسیب‌های پوستی مانند چین و چروک، افتادگی و جای زخم را رفع می‌کند. این تکنیک همینطور می‌تواند برای کمک به ترمیم زخم‌های پوستی و رفع تتوهای قدیمی نیز استفاده شود.

لک‌های روی صورت از عوارضی هستند که بیشترین تاثیر را بر ظاهر فرد گذاشته و به همین علت بیشتر افراد دارای لک، به دنبال راهی برای رفع سریع و راحت‌تر آن‌ها هستند.
اما باید توجه داشت که هر تکنیکی موثر و مفید نیست و حتی امکان دارد مشکلات بیشتری را ایجاد کند و به پوست شما آسیب برساند و حتی عوارض خطرناکی در پی داشته باشد.

پلاسماجت تکنیکی تایید شده از سازمان بهداشت جهانی می‌باشد که به عنوان یکی از تاثیر گذارترین تکنیک‌های درمان تغییر رنگ پوست شناخته شده است. اما پلاسماجت نیز مثل هر روش زیبایی امکان دارد عوارض‌هایی داشته باشد که در ادامه مطلب به بررسی آن پرداخته‌ایم.

عوارض پلاسماجت

در افرادی که از سلامتی کامل برخوردار می‌باشند و شدت آسیب در آن‌ها خفیف یا متوسط است، عوارض چند ساعت بعد از عمل به‌ طور کامل رفع می‌شوند.
اما اگر شدت آسیب‌ها کمی بیشتر باشد امکان دارد این عوارض تا یک هفته بعد از عمل نیز باقی بمانند. بعد از این مدت همه عوارض ایجاد شده رفع می‌شوند و فرد می‌تواند از زیبایی و جوانی مجدد پوست خود لذت ببرد.
در صورتی ‌که عوارض بیشتر از ۱ هفته یا نهایتا ۱۰ روز ماندگاری داشته باشد، حتما پزشک خود را مطلع سازید.

قرمزی پوست

از آن جهت که پلاسماجت گازی با درجه حرارت بالا می‌باشد، محل درمان بعد از تمام شدن عمل قرمز خواهد شد. این قرمزی امکان دارد از محل درمان نیز بیشتر شده و به قسمت‌های دیگر چهره فرد هم سرایت کند.
اما وجود آن کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. قرمزی پوست از عوارض شایع و بی‌خطر بیشتر تکنیک‌های زیبایی پوست است که نهایتا ظرف ۱ هفته به‌ طور کامل رفع می‌شود.

خارش پوست

خارش در محل درمان از جمله عوارض دیگر پلاسماجت می‌باشد. معمولا پزشک برای از بین رفتن خارش محل درمان داروهای ضد خارش را تجویز می‌کند.
اما اگر پزشک دارویی برای فرد تجویز نکرده باشد، مصرف خودسرانه دارو به ‌هیچ‌ وجه پیشنهاد نمی‌شود. در چنین مواردی فرد باید خارش را تحمل کرده و در صورتی ‌که حد آن از تحمل فرد خارج شد، حتما با مشورت پزشک از پمادهای موضعی یا سایر داروهای ضد خارش استفاده کند.

احساس گرگرفتگی

گرمای پلاسماجت موجب ایجاد گرما و گرگرفتگی در محل درمان می‌شود. توجه داشته باشید که استفاده از کمپرس سرد در محل درمان با پلاسماجت ممنوع می‌باشد.
البته این گرگرفتگی و گرما آن‌قدر آزاردهنده نیست که نتوان آن را تحمل کرد. علاوه بر این اثرات آن نهایتا ۱ الی ۲ روز بعد از عمل رفع خواهد شد.

تورم در ناحیه درمان

تورم در ناحیه درمان و نواحی اطراف آن از عوارض شایع پلاسماجت می‌باشد. این تورم معمولا جزئی بوده و به ‌سختی قابل تشخیص خواهد بود. اما در برخی موارد امکان دارد کمی شدیدتر باشد.
تورم ناحیه درمان با درد همراه نیست و به همین علت به ‌جز تغییرات جزئی و موقتی که در ظاهر فرد ایجاد می‌کند، خطر دیگری در پی نخواهد داشت.

ایجاد کبودی

کبودی از عوارض شایع پلاسماجت نمی‌باشد. اما امکان دارد در برخی افراد دیده شود. کبودی محل درمان معمولا به شکل خون‌مردگی‌های ریز قرمز رنگ می‌باشد و آن‌قدر شدید نیست که نگران‌کننده باشد.
این کبودی امکان دارد به سایر نواحی نیز کشیده شود. اما معمولا جزئی بوده و همراه دیگر عوارض ایجاد خواهد شد در مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

حس سوزش

حس سوزش در نواحی تابش پلاسما و محل زخم‌ها، از جمله رایج‌ترین عوارض پلاسماجت می‌باشد. در این موارد نیز پزشک برای کنترل سوزش و تحمل‌پذیر شدن آن امکان دارد مصرف دارویی را برای فرد تجویز کند.
اما تاکید می‌کنیم که تا زمانی ‌که پزشک دارویی تجویز نکرده، به ‌هیچ وجه مصرف خودسرانه هیچ دارویی را شروع نکنید.

ملتهب شدن پوست

معمولا قرمزی پوست ناحیه درمان با التهاب همراه است. بنابراین هر زمان که قرمزی رفع شد، التهاب ناحیه درمان نیز از بین خواهد شد.
این التهاب کاملا طبیعی بوده و امکان دارد همراه با گزگز، خواب‌رفتگی یا احساس بی‌حسی باشد. احساس این موارد کاملا موقتی بوده و ظرف ۱ هفته بعد از عمل از بین می‌رود.

لک و قرمزی پس از پلاسماجت پلک

درمان لک و قرمزی پس از پلاسماجت پلک در اثر ترمیم زخم، لک زخم یا اسکار ایجاد خواهند شد. آسیب دیدن لایه عمیق پوستی که درم پوست نامیده می‌شود، موجب ایجاد لک زخم خواهد شد.
آسیب به لایه سطحی پوست یعنی اپیدرم، در بیشتر اوقات موجب به وجود آمدن لک نخواهد شد. اسکار منجر به تغییر ساختار در لایه‌های عمیق پوست که نتیجه نهایی آن، تغییر شکل یا رنگ در لایه سطحی پوست است، می‌شود.

جای زخم پلاسما جت بینی و پلک

عمل پلاسماجت با تحریک سلول‌های غشای پوستی، از جهت ایجاد حرارت انجام خواهد شد. اما امکان دارد از خود بپرسید آیا این تکنیک درمانی موجب ایجاد جای زخم پلاسماجت بینی و پلک خواهد شد و آیا جای زخم پلاسماجت بینی و پلک در آن باقی خواهد ماند؟
برای پاسخ به این دو سوال باید گفت اساس کار این روش زیبایی صورت، سوزاندن ذرات کوچک در سطح پوست بوده که باعث ایجاد زخم‌های ریزی به صورت نقطه نقطه خواهد شد.
بنابراین در پاسخ به سوال اول باید توجه داشت که جای زخم پلاسماجت بینی و پلک در اثر استفاده از این تکنیک، با هر نوع دستگاهی که به کار گرفته می‌شود به صورت نقاط ریز ایجاد می‌شود.

آیا جای زخم پلاسماجت بینی و پلک باقی می‌ماند؟

موضوع دیگری که باید در رابطه با جای زخم پلاسماجت بینی و پلک به آن توجه داشت، بیان این موضوع است که آیا جای زخم آن باقی خواهد ماند یا خیر؟
به صورت کلی می‌توان گفت جای زخم پلاسماجت بینی و پلک می‌تواند بهبود پیدا کند اما برای این کار، مراقبت از پوست نقش مهمی را در آن دارد.
به همین علت نیاز است پس از اجرای روش پلاسماجت روی بینی، پلک و جای دیگر در بدن برای بازسازی پوست شما، یک دوره مراقبتی از پوست خود داشته باشید تا بتوانید از پوست حساس خود در این زمان محافظت کرده و روند بازسازی آن را به خوبی به آخر برسانید.
ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که استفاده از یک متخصص زیبایی معتبر و دستگاه‌های پلاسماجت مناسب می‌تواند در روند ایجاد جای زخم پلاسماجت بینی و پلک از مهم‌ترین عوامل موثر شناخته شوند.

آیا پلاسما جت دردناک است؟

این تکنیک بدون هیچ دردی صورت می‌گیرد بنابراین افراد در حین عمل هیچ دردی را احساس نخواهند کرد. برای انجام آن معمولاً از بی‌حس‌‌کننده موضعی استفاده خواهد شد و بسته به اینکه کدام قسمت از بدن تحت درمان قرار خواهد گرفت امکان دارد به‌ صورت تزریقی یا به‌ شکل کرِم بی‌حس‌کننده استعمال شود.

به‌عنوان ‌مثال اگر قصد از انجام پلاسماجت از بین بردن خال باشد باید از تزریق مواد بی‌حسی موضعی استفاده شود و اگر برای بهبود یافتن چین ‌و چروک‌های پلک مورد استفاده قرار گیرد مناسب‌تر است از کرم بی‌حس‌کننده برای آن ناحیه استفاده شود.
زمان استفاده از کرم بی‌حسی موضعی حدود نیم ساعت پیش از شروع درمان خواهد بود. زمانی ‌که پلاسماجت با پوست برخورد می‌کند امکان دارد بر اثر گرمایی که ایجاد می‌کند موجب ایجاد احساس گرما شود.

بعضی افراد که آستانه درد کمتری دارند امکان دارد دچار ناراحتی کمی شوند که به‌ محض به اتمام رسیدن عمل پلاسماتراپی این درد نیز به پایان خواهد رسید.
همینطور لازم است بدانید که نواحی اطراف چشم، بینی و دور دهان به این دلیل که پوست حساس‌تری دارند امکان دارد درد بیشتری را تحمل کنند.
لازم به ذکر است که میزان درد لزوماً ربط و نسبت مستقیمی با میزان عوارض پلاسماجت بینی یا سایر نواحی حساس که به آن‌ها اشاره شد، ندارد.

منع از انجام پلاسماجت پلک

 • افرادی که ابتلا به صرع دارند.
 • بانوانی که باردار هستند.
 • افرادی که در بدن خود دارای مفصل‌های فلزی مصنوعی هستند.
 • افرادی که در قلب خود باطری قلب (پیس میکر) دارند.
 • افرادی که پلک آن‌ها به طور مداوم التهاب دارد.
 • افرادی که در ناحیه درمان دارای ضایعات و زخم‌های پوستی هستند.
 • افرادی که به سرطان ابتلا دارند.
 • افرادی که واریس دارند.
 • افرادی که دارای ناراحتی‌های استخوانی هستند.

مراقبت‌های بعد از پلاسما برای کاهش عوارض پلاسماجت

 • تمامی پیشنهادهای پزشک خود را به خوبی انجام دهید تا نتایج خوبی بدست آورید.
 • حداقل تا ۴۸ ساعت پس از انجام پلاسما می‌توانید از کمپرس سرد برای بهبودی استفاده کنید.
 • پس از ۴۸ ساعت می‌توانید صورت خود را به آرامی بشویید.
 • حداقل تا ۷۲ ساعت پس از انجام پلاسماجت بهتر است هنگام خوابیدن سر را با زاویه ای ۳۰ درجه بالاتر از سطح زمین قرار دهید.
 • چند روز اول پس از انجام پلاسماجت از وازلین و یا پمادهای سوربولن با تجویز پزشک استفاده کنید.
 • به مدت ۱ هفته پس از داروهای ضد انعقاد خون استفاده نکنید.
 • تا ۱ هفته پس از پی آر پی از مصرف سیگار پرهیز کنید.
 • تا ۲ هفته پس از انجام پی آر پی در معرض مستقیم خورشید قرار نگیرید و برای بیرون رفتن از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. همینطور زمانی که مدت طولانی‌تری در بیرون از منزل قرار دارید حتما از عینک و کلاه آفتابی استفاده نمایید.
 • حتما ۲ هفته بعد برای معاینه به پزشک متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

نتیجه‌گیری

در یک جمع بندی کلی می‌توان اشاره کرد که پلاسما جت، یکی از تکنیک‌های جدید برای جوانسازی پوست می‌باشد که با دستگاه های پیشرفته اعم از PlexR ، Plasma Fibroblast و … صورت می‌گیرد.
این تکنیک زیبایی با سوزاندن ذرات ریز پوستی، عمل از بین بردن چین و چروک را انجام می‌دهد. جای زخم پلاسماجت بینی و پلک یکی از مشکلاتی می‌باشد که در این تکنیک زیبایی ایجاد می‌شود.

البته در این تکنیک، پوست زخم نمی‌شود بلکه برای بازسازی پوست، سوراخ‌های ریزی ایجاد خواهد شد. اما این تغییرات پوستی می‌تواند طی یک دوره ۱۰ روزه با مراقبت‌های پوستی و پیروی از نکات و توصیه‌های متخصص زیبایی رفع شود.

پرسش و پاسخ در مورد عوارض پلاسماجت

اثرات پلاسماجت بینی تا چه مدتی ماندگار است؟

اثرات پلاسماجت بینی مثل جراحی دائمی نمی‌باشد. اما در صورتی ‌که توصیه ‌های پزشک را به‌ خوبی رعایت کنید، نتایج آن تا سال‌ها باقی می‌مانند. اگر بخواهیم دقیق‌تر صحبت کنیم، نتایج پلاسماجت بینی تا ۲ سال ماندگار خواهند بود و بعد از این مدت فرد داوطلب باید برای ترمیم نتایج اقدام کند. البته بسته به اینکه بینی فرد گوشتی باشد یا استخوانی، سبک زندگی او و تکنولوژی دستگاه پلاسماجت، مدت‌زمان ماندگاری نتایج امکان دارد کمتر یا بیشتر شود.

چه زمانی عوارض پلاسماجت بینی خطرناک است؟

در زمانی که هر کدام از عوارض پلاسماجت بینی بیشتر از ۱۰ روز زمان ببرد یا در این مدت شدید تر شوند، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. البته چنین شرایطی به ندرت اتفاق خواهد افتاد و اگر شما برای انجام پلاسماجت بینی به یک کلینیک معتبر مراجعه نمایید، می توانید از بی خطر بودن این روش اطمینان کامل بدست آورید.

هزینه خدمات پلاسماجت پوست چقدر است؟

همانطور که مطلع هستید خدمات زیبایی دارای هزینه های قطعی و مشخصی نیستند چون بسته به یک سری موارد داد که هنگام مشاوره پیش از عمل این هزینه مشخص می شود خواهد داشت. هزینه پلاسماجت بستگی به مواردی مانند مقدار و نوع پلاسما مورد نیاز ، مقدار لک ها و عمق و نوع لک ها دارد که روی قیمت تاثیر می گذارند. شما می توانید با استفاده از این خدمات در کلینیک ما از بهترین قیمت ها و تخفیفات ویژه برخوردار شوید.

Rate this post
سوالات خود را اینجا بپرسید!
نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟
تماس سریع با متخصصان کلینیک زیبایی فیروزه
مقالات پیشنهادی ما به شما
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها